Βαλένθια- Βιλερμπάν 81-72

Η Βαλένθια επικράτησε 81-72 της Βιλερμπάν για την έκτη αγωνιστική της Euroleague και σημείωσε την «παρθενική» της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως πρωταγωνιστή τον Μαυροβούνιο σέντερ, Ντούμπλιεβιτς (13π.), ενώ για τους Γάλλους ξεχώρισαν οι Σαρλς (20π.) και Αντουάν Ντιότ (17 π.).

Οι «νυχτερίδες» πήγαν στο 1-5 ρεκόρ, ενώ η Βιλερμπάν αν και τα πάει καλά εντός έδρας, παρουσιάζεται αδύναμη μακριά από το «Αστρομπάλ» (3-3 ρεκόρ).

Το ματς

Η Βαλένθια προηγήθηκε 8-3 με τρίποντο του Λόιντ, αλλά οι φιλοξενούμενοι γρήγορα ισορρόπησαν με αιχμή του δόρατος τον Αντουάν Ντιότ. Η ομάδα του Μίτροβιτς τελείωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 16-18.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν πλουραλισμό στην επίθεση, έχοντας 9 από τους 12 παίκτες με τουλάχιστον ένα πόντο. Το ημίχρονο βρήκε την Βιλερμπάν να προηγείται με βραχεία κεφαλή (35-36), την ίδια ώρα που η Βαλένθια μετρούσε 5/10 τρίποντα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ισπανοί προηγήθηκαν 47-42, κλείνοντας την περίοδο με καλάθι του Ντούμπλιεβιτς στο 56-52.

Οι Ισπανοί μπήκαν καλύτερα στο τέταρτο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με διψήφια διαφορά (70-60) χάρη στο καλάθι του Λαμπεϊρί. Κολόμ και Μαρίνκοβιτς ευστόχησαν επίσης από τα 6,75, επιτρέποντας στους γηπεδούχους να πάρουν απόσταση ασφαλείας στην τελική ευθεία. Οι Γάλλοι μείωσαν σε 77-72, αλλά ο Βίβες με τέσσερις ελεύθερες βολές χάρισε την πρώτη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 35-36, 56-52, 81-72.