Αναντολού Εφές – Ζενίτ 90-88

Η Ζενίτ πήγε να κάνει την ανατροπή του αιώνα, αλλά η Αναντολού Εφές απέφυγε -έστω και οριακά- την πιο επώδυνη ήττα της φετινής (και όχι μόνο) Ευρωλίγκας

Τι μάθαμε στις πρώτες τάξεις του μπασκετικού σχολείου; Κανένα ματς δεν τελειώνει, πριν να ηχήσει η κόρνα της γραμματείας. Οι παίκτες της Αναντολού Εφές προηγήθηκαν με 19 πόντους στο 30’ (69-50) και νόμιζαν ότι… τέλειωσαν τη δουλειά. Πού να ήξεραν ότι αυτός ο εφησυχασμός παραλίγο να τους κοστίσει την ήττα, την οποία απέφυγαν οριακά (90-88).

Η Ευρωλίγκα είναι γεμάτη από πολύ καλούς περιφερειακούς παίκτες, οπότε θα ήταν υπερβολή να πούμε ότι η Αναντολού Εφές έχει το καλύτερο δίδυμο κοντών, όμως Λάρκιν και Μίτσιτς μπορούν να σκοτώσουν κάθε αντίπαλο στην καλή τους βραδιά. Δεν είχαν κανένα πρόβλημα να εκτελέσουν τη Ζενίτ. Μόνο που χρειάζεται και άμυνα, γιατί τι παραπάνω μπορούσαν από το να πετύχουν 22 και 244 πόντους, αντίστοιχα;

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η παρέα του Αταμάν ήπιε θάλασσα. Επιμέρους σκορ 21-38 κι όταν δέχεσαι 38 πόντους σε μια περίοδο, τότε τα έχεις κάνει όλα λάθος. Ο Χόλινς με τον Αγιόν δεν είναι παίκτες της σειράς, ανεβάζουν επίπεδο τη Ζενίτ, που δεν είχε τίποτα να χάσει, έμεινε στο παρκέ ως το τέλος, δεν παράτησε το παιχνίδι κι έφερε την Εφές στα όρια της. Βεβαίως, στην ουσία δεν απείλησε, καθώς μείωσε με τρίποντο σε σχεδόν νεκρό χρόνο, αλλά έφερε τα πάνω κάτω.

Τα δεκάλεπτα:21-14, 42-30, 69-50, 90-88.