Μπαρτσελόνα – Μακάμπι Τελ Αβίβ 96-73

Με τον Νίκολα Μίροτιτς να πραγματοποιεί πολύ καλό παιχνίδι, η Μπαρτσελόνα έκανε τρομερό δεύτερο ημίχρονο και επιβλήθηκε της Μακάμπι με 96-73

Έχοντας τον Νίκολα Μίροτιτς σε εκπληκτική μέρα και πραγματοποιώντας ένα τρομερό δεύτερο ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Μακάμπι με 96-73.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ήταν ντέρμπι καθώς η Μακάμπι έβρισκε όλες τις λύσεις που χρειαζόταν για να μένει στο ματς και ειδικά στη δεύτερη περίοδο ήταν πάρα πολύ καλή επιθετικά. Έτσι το τέλος του ημιχρόνου βρήκε την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, μπροστά στο σκορ με 46-43.

Ωστόσο, στο δεύτερο ημίχρονο η Μπαρτσελόνα βρήκε λύσεις στην άμυνά της, γεγονός που τη βοήθησε να βρει ρυθμό και στην επίθεσή της και έτσαι πήρε εύκολα τη νίκη με 96-73. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως στην τέταρτη περίοδο η Μακάμπι πέτυχε μόλις 7 πόντους.

Την επόμενη βδομάδα η Μπαρτσελόνα θα υποδεχθεί την ΤΣΣΚΑ Μόσχα, ενώ η Μακάμπι τη Βιλερμπάν στο Ισραήλ.