Παναθηναϊκός: Η «βόμβα» του Καλάθη που οδήγησε το ματς στην παράταση (vid)

Ο αρχηγός του Παναθηναϊκού εκμεταλλεύτηκε την καλή κυκλοφορία της μπάλας των Πρασίνων και με καθοριστικό τρίποντο έστειλε το παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ στο έξτρα πεντάλεπτο.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Νικ Καλάθης, φτάνοντας στους 40 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης και έχοντας 17 ασίστ! Εκτός βέβαια από τις τελικές πάσες, ο αρχηγό του Παναθηναϊκού είχε και το σουτ της βραδιάς, αφού με τρίποντό του έστειλε το ματς στην παράταση.

Οι Πράσινοι, με το σκορ στο 86-89 κυκλοφόρησαν ιδανικά την μπάλα στην επίθεση και βρήκαν αμαρκάριστο τον  Καλάθη, ο οποίος σκόραρε πίσω από τα 6μ.75μ για την ισοφάριση.

Στη συνέχεια της αναμέτρησης η ΤΣΣΚΑ είδε τον Τζέιμς να κάνει βήματα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει στο τέλος τη νίκη στην παράταση σε ένα απίστευτο παιχνίδι στην Ρωσία.