Ερυθρός Αστέρας – Ζαλγκίρις Κάουνας 77-65

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ερυθρός Αστέρας απέναντι στην Ζαλγκίρις Κάουνας (77-65). Στο 7-9 πλέον οι Σέρβοι, στο 10-6 η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που ηττήθηκε μετά από 5 σερί νίκες στη διοργάνωση

Νικηφόρο σερί, τέλος! Η τρομερή φέτος Ζαλγκίρις η οποία είχε επικρατήσει τόσο επί του Ολυμπιακού, όσο και επί του Παναθηναϊκού, τα βρήκε σκούρα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και εν τέλει ηττήθηκε με 77-65!

Στο 7-9 ανέβασε το ρεκόρ του ο Ερυθρός Αστέρας μετά την πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη κόντρα στην Ζαλγκίρις. O συνήθης ύποπτος των Λιθουανών, Κέβιν Πάνγκος, πάλευε μόνος του απέναντι στους Σέρβους που είχαν σε πολύ καλή βραδιά τους Ρότσεστι Τέιλορ, Ντέχαν Νταβίντοβατς και Ντίλαν Ένις.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται 16-18, κυρίως ένεκα των Κέβιν Πάνγκος και Μπένο Ούντριχ. Οι γηπεδούχοι όμως αντέδρασαν και με τον Λάζιτς πήραν κεφάλι στο σκορ (23-22). Στη συνέχεια ακολούθησαν οι Άντιτς, Μπιέλιτσα και Ρότσεστι κι έτσι ο Ερυθρός Αστέρας έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος 33-31.

Στην επανάληψη η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στους 7 πόντους (40-33), κι όσο και αν οι παίκτες του Σάρας Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να τη μαζέψουν, οι παίκτες του Αλιμπίγιεβιτς ήταν αποφασισμένοι. Η τρίτη περίοδος έκλεισε στο 48-45 που άφηνε τα πάντα ανοιχτά για το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο…

Στο 32′ το ταμπλό έγραφε 50-50! Οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και με επιμέρους σκορ 10-0 προηγήθηκαν 60-50 έξι περίπου λεπτά πριν τη λήξη.. Στο 36′ έγινε και το 65-54 με τους Λιθουανούς να δείχνουν ανήμποροι να αλλάξουν τα δεδομένα. Το τελικό  77-65, βρίσκει τους Σέρβους στο 7-9 την στιγμή που η Ζαλγκίρις υποχώρησε στο 10-6.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 33-31, 48-45, 77-65