ΒΑΛΕΝΘΙΑ – ΜΑΛΑΓΑ 91-53

Η Βαλένθια ήταν θριαμβεύτρια στον ισπανικό εμφύλιο κόντρα στην ελλιπέστατη ομολογουμένως Μάλαγα και επικράτησε με το ευρύτατο 91-53 με τους Γκριν και Αμπάλντε να κάνουν ότι θέλουν τους φιλοξενούμενους.

Το ματς δεν αντέχει ιδιαίτερης κριτικής, αφού όποιος είδε το πρώτο δεκάλεπτο είδε στην ουσία όλη την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι κάνοντας πράγματα και θαύματα στο παρκέ έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι με 31-11 και το ημίχρονο με 57-25.

Οι γηπεδούχοι έκαναν παιχνίδι βγαλμένο από… υπολογιστή μοιράζοντας 23 ασίστ και κάνοντας μόλις 4 λάθη. Αν δούμε τα αντίστοιχα νούμερα των φιλοξενούμενων (11 ασίστ και 13 λάθη) έχουμε την εικόνα του ματς και της τελικής διαφοράς που σταμάτησε στο +38 (91-53). Ένα από τα απίστευτα στατιστικά του ματς είναι οι μόλις δυο βολές που εκτέλεσαν οι παίκτες της Μάλαγα, που μάλιστα τις έχασαν (0/2).