Ζαλγκίρις Κάουνας – Ουνικάχα Μάλαγα 79-77

Στα θετικά αποτελέσματα επέστρεψε η Ζαλγκίρις Κάουνας επικρατώντας της Ουνικάχα Μάλαγα με για τη 17η αγωνιστική της Euroleague.

H Ζαλγκίρις έκαμψε δύσκολα την αντίσταση της Μάλαγα με 79-77 στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Euroleague. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους επέστρεψε στις νίκες έπειτα από την ήττα στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα. Η Ζαλγκίρις έφτασε στο 11-6 ούσα στην έκτη θέση της βαθμολογίας, ενώ η Μάλαγα είναι δέκατη με ρεκόρ 7-10. Το ματς ήταν κομμένο στα δύο, καθώς η Μάλαγα ήταν μπροστά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (32-40), αλλά η κατάσταση ανατράπηκε στα δύο επόμενα δεκάλεπτα.

Ισορροπημένα ήταν τα πρώτα λεπτά του αγώνα στην κατάμεστη Zalgirio Arena με τις δύο ομάδες να μην ξεφεύγουν στο σκορ. Το σύνολο του Χουάν Πλάθα έδειξε την ανωτερότητά του στη συνέχεια χτίζοντας ένα μικρό προβάδισμα πέντε πόντων (12-17) στο 8′. Το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχε τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με 17-19.

Η αστοχία δεν άφηνε τους γηπεδούχους να πλησιάσουν, με το σκορ να είναι 26-33 στο 15′. Οι Βατσίνσκι και Ντίεθ ήταν οι πρωταγωνιστές αποτελώντας τα κυριότερα προβλήματα στην άμυνα των Λιθουανών. Αντίθετα, η αμυντική λειτουργία της ισπανικής ομάδας τα πήγαινε καλά, με το προβάδισμα να μην κατεβαίνει από τους οκτώ πόντους. Το ημίχρονο έληξε με 40-32 υπέρ της Ουνικάχα.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η Ζαλγκίρις έφερε τη διαφορά στους τέσσερις (40-36). Το ματς ξανάγινε ντέρμπι με τους γηπεδούχους να παρουσιάζουν μεγαλύτερη συνέπεια στο σκοράρισμα. Ο Πλάθα προσπάθησε με άμυνα ζώνης να περιορίσει τους αντιπάλους τους, αλλά δίχως αντίκρυσμα. Στο 28′ η διαφορά έπεσε στον πόντο χάρη σε καλάθι του Γιανκούνας. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου είχε μπροστά τους Ισπανούς με 55-52.

Η Ζαλγκίρις πήρε κεφάλι στο σκορ με τρίποντο του Πάνγκος μπροστά στον Σερμαντίνι κάνοντας το 59-58 στο 33′. Μάλιστα, λίγο αργότερα οι Λιθουανοί έφτασαν στο +4 (64-60) προκαλώντας πανζουρλισμό στις εξέδρες. Η Μάλαγα έδειχνε να μην βρίσκει τις λύσεις που είχε στο πρώτο μέρος και δεν μπορούσε να ανακτήσει το προβάδισμα.

Ο Μιλάκνις στο 38′ έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο διαμορφώνοντας το 75-68, με τον Σουάρεθ να απαντάει αμέσως με σουτ τριών πόντων. Στα 18» η άμυνα της Ζαλγκίρις ολιγώρησε με τον Βατσίνσκι να φέρνει το ματς στον πόντο (76-75). Στα τελευταία δευτερόλεπτα είχαμε ένα παιχνίδι βολών. Ο ΜακΚόλουμ στην τελευταία επίθεση των Ισπανών πήγε να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά ο Ουλανόβας τον σταμάτησε και έτσι η νίκη ήρθε στη Ζαλγκίρις.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 15-21, 20-15, 27-22

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Σαρούνας Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 4 (6 ριμπάουντ), Πάνγκος 16 (2), Τουπάν 2, Ούντριχ 6, Γιανκούνας 14 (9 ριμπάουντ), Μιλάκνις 8 (2/7 τρίποντα), Μίτσιτς 3, Ουάιτ 11 (6 ριμπάουντ), Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 11 (1).

ΟΥΝΙΚΑΧΑ ΜΑΛΑΓΑ (Χουάν Πλάθα): ΜακΚάλουμ 5 (0/6 σουτ, 5/6 βολές), Ντίαθ 3 (1), Σαλίν, Ντίεθ 10 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 8 (2), Νέντοβιτς 11 (2 τρίποντα, 9 ασίστ), Σερμαντίνι 8, Βατσίνσκι 14 (3), Όγκουστιν 12 (6/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ), Σουάρεθ 6 (2 τρίποντα, 6 ασίστ).