Ολυμπιακός Β’-Κολοσσός Ρόδου 71-78

Η ομάδα της Ρόδου αν και πιέστηκε ιδιαίτερα, πέρασε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας, καθώς επικράτησε με 78-71 της αναπτυξιακής ομάδας των Ερυθρόλευκων, με την οποία την χωρίζει μια κατηγορία. Εξαιρετικοί οι παίκτες του Τσαλδάρη, που πάλεψαν μέχρι τέλους για την ανατροπή.

Αν και τους χωρίζει μία κατηγορία, το μεταξύ τους παιχνίδι δεν θύμισε κάτι τέτοιο. Ο Κολοσσός Ρόδου τα… χρειάστηκε στο βοηθητικό γήπεδο του ΣΕΦ απέναντι στην αναπτυξιακή ομάδα του Ολυμπιακού, την οποία και νίκησε με 78-71 , για την 1η αγωνιστική της Β’ Φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι γηπεδούχοι αν και ομάδα Α2, με πολλούς παίκτες που καλά καλά δεν έχουν μπει στην δεύτερη δεκαετία της ζωής τους, έδειξαν αυταπάρνηση και δεν άφησαν το παιχνίδι να ξεφύγει, ενώ κατάφεραν και πλησίασαν τους Ροδίτες. Εντέλει η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έκανε το… καθήκον της  και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του θεσμού.

Ο Κολοσσός θα τεθεί αντιμέτωπος με το νικητή του Ιωνικός Νικαίας-Άρης.

Το ματς

Οι δύο ομάδες πέρασαν στο παρκέ του βοηθητικού του ΣΕΦ και πήγαν χεράκι-χεράκι στο σκορ. Από την μία ο Παπαδιονυσίου και από την άλλη ο Καντέρ, έφτασαν το σκορ στο 7-9 υπέρ των φιλοξενούμενων.

O Kολοσσός προηγήθηκε με 8 πόντους μετά από σερί που έτρεξαν οι Κουμαριανός, Ξανθόπουλος και Μιχαήλ με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-18.
Ο Κολοσσός συνέχισε και προσπέρασε με 15-23 και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τον Ολυμπιακό να επιστρέφει στο σκορ και να πλησιάζει στο 26-29 με τρίποντο του Χρηστίδη.
Άρτις και Ξανθόπουλος έστειλαν το ματς στο +10 (26-36), με το ημίχρονο να λήγει το 27-38 υπέρ της ομάδας της Ρόδου.

Ο Κολοσσός κυριάρχησε και στα πρώτα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Λιάπης έγραψε το 29-43 την ώρα που μόνο ο Μελισσαράτος ήταν ο παίκτης που απειλούσε διαρκώς το καλάθι των Ροδιτών. Ο Ολυμπιακός Β’ είδε την ποιότητα των φιλοξενούμενων, όμως μείωσε σε 41-52, ενώ ο Νικολαΐδης ήταν επίσης σε καλή κατάσταση πραγματοποιώντας από τις βολές το 45-53 με ενάμιση λεπτό για το τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στο τελευταίο δεκάλεπτο με το σκορ στο 51-58 και ο Κολοβέρος με κλέψιμο και λέι απ βοήθησε για το 53-60. Ο Ολυμπιακός Β’ παρέμεινε… φουριόζος, ο Σκουλίδας με τον Νικολαΐδη πραγματοποίησαν το 58-60, με τον Έλληνα φόργουορντ να «χτυπά» και πάλι για το 61-64. Ο Λιάπης έκανε το 61-67 με νέο τρίποντό του, με τον Τσαλδάρη να αναγκάζεται να πάρει τάιμ άουτ μετά το 61-69 από τον Κολοσσό.

Ο Χρηστίδης συνέχισε τις ικανοποιητικές εμφανίσεις του και σκόραρε για το 65-71, αλλά ο Γκόινς με δίποντο, ουσιαστικά έριξε την… αυλαία για τον Ολυμπιακό Β’, ο οποίος στάθηκε εξαιρετικά απέναντι σε μία ομάδα της Basket League.
Ο Κολοβέρος έκανε το 68-73 με γκολ φάουλ και 38 δευτερόλεπτα για το τέλος, ενώ ο Νικολαΐδης με νέο έμεσο τρίποντο διαμόρφωσε το 71-74, αλλά η προσπάθεια των γηπεδούχων δεν ήταν αρκετή για να γυρίσει το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 10-18, 27-38, 51-58, 71-78

Ολυμπιακός (Τσαλδάρης): Παπαδιονυσίου 8, Κουρτίδης, Μωραΐτης, Νικολαΐδης 12 (1), Κολοβέρος 14 (1), Τσόχλας 4, Σκουλίδας 6 (2), Κάδρας, Χρηστίδης 13 (1), Τσάμης 5 (1), Μελισσαράτος 9 (1).
Κολοσσός (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Ξανθόπουλος 10 (3), Λάιλ 13 (2), Άρτις 15 (1), Λιάπης 12 (2), Αρσενόπουλος 1, Καντέρ 12, Μπιλλής 3 (1), Τουμπά 2, Γκόινς 8.