Λάρισα – Χαρίλαος Τρικούπης 92-70

Η Λάρισα νίκησε χωρίς δυσκολία τον Χαρίλαο Τρικούπη με 92-70 και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η Λάρισα πήρε μια εύκολη νίκη με 92-70 επί του Χαριλάου Τρικούπη στο πλαίσιο της Β’ φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας και προκρίθηκε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Οι Θεσσαλοί μετέτρεψαν το παιχνίδι σε παράσταση για έναν ρόλο καθώς είχαν πολύ καλή εμφάνιση στο παρκέ. Συγκεκριμένα έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 34-14 και τελείωσε το ημίχρονο με 58-37.

Η ομάδα του Λίνου Γαβριήλ ήταν εξαιρετική επιθετικά ενώ σκόραραν όλοι οι παίκτες που πήραν χρόνο συμμετοχής. Μάλιστα το ποσοστό στα τρίποντα ήταν 15/32.

Κορυφαίος σκόρερ των Θεσσαλών ήταν ο Τζέιμς Ουέμπ που ολοκλήρωσε τον αγώνα με 21 πόντους (7/12 σουτ), 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Πλέον η Λάρισα περιμένει τον αντίπαλό της στην επόμενη φάση. Αυτός θα είναι ο νικητής του ζευγαριού ΠΑΟΚ-Πανιώνιος με τον αγώνα να διεξάγεται το επόμενο Σάββατο (3/10).

Τα δεκάλεπτα: 34-14, 58-37, 77-53, 92-70

ΛΑΡΙΣΑ (Γαβριήλ): Μπράουν 16, Γκούντγουιν 7, Γουέμπ 21, Κώττας 6, Σμιθ 7, Καμάρας 2, Καμπερίδης 9, Μούρτος 6, Ρόι 8, Σπυρόπουλος 3, Παπαδάκης 7

ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καλαμπάκος): Κόκφιλντ 8, Γκριν 6, Ναούμης, Σαχπατζίδης 9, Μοτσενίγος 4, Χατζηνικόλας 14, Γράβας 6, Αμάρντι 2, Μπράουν 8, Μάτις 13