Φάρος Κερατσίνι – Ολυμπιακός 47-80

Οι παίκτριες του Ολυμπιακού ούτε που... ίδρωσαν στο παιχνίδι απέναντι στο Φάρο Κερατσινίου, επικρατώντας με σκορ 80-47 πήραν το «εισιτήριο» για τον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου θα συναντήσουν τον ΠΑΟΚ.

Σπουδαία νίκη επί του Φάρου Κερατσινίου πήραν τα κορίτσια του Ολυμπιακού, επικρατώντας με σκορ 80-47 και πέρασαν… αέρα στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας, εκεί όπου τις περιμένει ήδη ο ΠΑΟΚ.

Οι Ερυθρόλευκες από τα πρώτα λεπτά έδειξαν ότι ήταν καλύτερες και δεν άργησαν να πάρουν διαφορά με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει με 26-14. Στη δεύτερη περίοδο, η ομάδα του Κώστα Μίσσα συνέχισε δυνατά και με μεγάλα σουτ από Μάλτση Νικολοπούλου κι ένα lay up της Άντερσον εκτόξευσε τη διαφορά στο +22 (39-17).

Αυτό ήταν. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτριες του Ολυμπιακού ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους. Στον αντίποδα εκείνες του Φάρου από ένα σημείο και έπειτα κατάλαβαν πως δεν μπορούσαν να τις κοντράρουν, με αποτέλεσμα το σκορ να φτάσει στο 47-80.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 25-47, 36-56, 47-80.