Περιστέρι – Ηφαιστος Λήμνου 91-81

Η ομάδα των Δυτικών Προαστίων επικράτησε με 91-81 και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, όπου θα αντιμετωπίσει την Κύμη.

Με πρωταγωνιστές τους Εντ Ντάνιελ και Ράιαν Χάροου το Περιστέρι επικράτησε εντός έδρας του Ηφαιστου Λήμνου με 91-81 και πανηγύρισε την πρόκρισή του στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας. Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν από 20 και 19 πόντους αντίστοιχα και οδήγησαν την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη στους «8» της διοργάνωσης. Στην επόμενη φάση οι νεοφώτιστοι στην Α1 θα αντιμετωπίσουν την Κύμη, με φόντο τα ημιτελικά.  Από τους ηττημένους 13 πόντους είχε ο Εβανς και από 12 οι Γκότσερ και Μπρέιζελτον.

Το παιχνίδι ανάμεσα στις δύο ομάδες κρίθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα των Δυτικών Προαστίων πάτησε… γκάζι και με ένα σερί 29-17 έφτασε στην πολυπόθητη νίκη. Στα πρώτα τρία δεκάλεπτα οι δύο «μονομάχοι» πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με το Περιστέρι να σκοράρει κυρίως με τους Εντ Ντάνιελ και Ράιαν Χάροου και τον Ηφαιστο να απαντάει με τους Σον Έβανς και Ταιρόν Μπρέιζελτον. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους μπροστά με 39-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ρυθμός ανέβηκε αισθητά, με τους φιλοξενούμενους να μπαίνουν καλύτερα και να τρέχουν ένα σερί 8-0 για το 39-43. Λίγο αργότερα μάλιστα η ομάδα της Λήμνου έφτασε στο +6 (53-47), με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν και στο τέλος της περιόδου να μειώνουν στους 2 (62-64). Η αντεπίθεση των γηπεδούχων συνεχίστηκε στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου και με ένα επιμέρους σκορ 14-5 προηγήθηκαν με 76-69. Το νερό πλέον είχε μπει στο αυλάκι, με το Περιστέρι να παίρνει τη νίκη με 91-81 και μαζί την πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης. Επόμενος αντίπαλος για την ομάδα του Αργύρη Πεδουλάκη θα είναι η Κύμη, η οποία επικράτησε του Ρεθύμνου με 69-61.

Δεκάλεπτα: 18-16, 39-35, 62-64, 91-81.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Μουράτος 7, Αγραβάνης 7 (1), Ντάνιελ 20 (10 ριμπ.), Βασιλόπουλος 6 (10 ριμπ.), Κλαρκ 10 (1), Σίρκο 2, Γκρέι 10 (2), Μπεντίλ 10, Χάροου 19 (1).

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Γκότσερ 12 (2), Μανωλόπουλος 6 (1), Μπρέιζελτον 12 (2), Έβανς 13, Σμιθ 9 (3), Σταμάτης 3 (1), Χαριτόπουλος 2, Μούρτος 1, Γόντικας 11, Φρεϊμάνις 7, Γουίγκινς 5 (1).