Διαγόρας Δρυοπιδέων – Λάρισα 95-75

Η ομάδα από το Αιγάλεω, μετά τον Πανιώνιο, «πέταξε» εκτός συνέχειας του Κυπέλλου και άλλη μία ομάδα της Basket League, τη Λάρισα.

Ο Διαγόρας Δρυοπιδέων συνεχίζει την εξαιρετική του πορεία στο Κύπελλο Ελλάδας , καθώς μετά την πρόκρισή του επί του Πανιωνίου, επικράτησε και της Λάρισας, κλείνοντας θέση  στους «8» του Κυπέλλου.

Ο Διαγόρας ήταν καλύτερος καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα και έδειξε τις προθέσεις του από το πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο έληξε με 25-13. Η επίθεση της ομάδας από το Αιγάλεω λειτουργούσε εξαιρετικά και έτσι το ημίχρονο έληξε με 55-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Διαγόρας  συνέχισε να λειτουργεί εξαιρετικά τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά με το σκορ στο φινάλε της τρίτης περιόδου να είναι 83-61. Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες έριξαν ρυθμούς, καθώς η νίκη είχε κριθεί.

Τα δεκάλεπτα: 25-13, 55-39, 83-61, 95-75

Διαγόρας Δρυοπιδέων (Χούμπαυλης): Αγγελόπουλος, Κουκάς 11 (3), Λεβέντης, Καράμπουλας 9 (5 ασίστ), Πολυτάρχου 9 (2), Πετροδημόπουλος 6, Λιακόπουλος 22 (7 ασίστ), Καρασταμάτης 6 (2), Παπαδολιάς, Βλάχος 2, Μαχαίρας 11, Γκιουζέλης 19 (9 ριμπάουντ)

Λάρισα (Φραγκιάς): Χάμιλτον 5 (1), Ρέινολντς, Χείλαρης 2, Μπερχανεμεσκέλ 8 (2), Τσιλούλης 4, Σπυρόπουλος, Χάρις 27 (8), Βαβάτσικος 2, Φλόιντ, Παπαντωνίου 25 (5), Τσιρογιάννης, Παρκς 2