Περίπατος για τους Σπερς, δύσκολη νίκη για Κλίπερς (vids)

Οι Σπερς επικράτησαν εύκολα των Γουίζαρντς με 121-101, ενώ οι Κλίπερς νίκησαν δύσκολα τους Θάντερ. Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ.

Οι Σπερς επικράτησαν εύκολα των Γουίζαρντς με 121-101, ενώ οι Κλίπερς νίκησαν δύσκολα τους Θάντερ. Όλα τα αποτελέσματα του ΝΒΑ. Το ματς φαινόταν ότι θα είναι ντέρμπι, όμως κάτι τέτοιο δεν συνέβη ποτέ, αφού η τρίτη και η τέταρτη περίοδος, ήταν η πιο παραγωγική για την ομάδα του Σαν Αντόνιο, με τον Μπράντλεϊ Μπιλ να προσπαθεί μόνος του, αλλά άδικα (31 πόντους, 7 ριμπάουντ) αφού οι Σπερς είχαν επτά παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους ηττημένους, ο Μράντλεϊ Μπιλ πέτυχε 31 πόντους, με 7 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ενώ ο Ράσελ Γουέστμπρουκ έμεινε στους 9, με 8 ριμπάουντ.

Οι Κλίπερς συνέχισαν την πολύ καλή φετινή πορεία τους και με ηγέτη τον Καουάι Λέοναρντ, επικράτησαν για δεύτερη φορά των Θάντερ με 108-100 και έφτασαν τις 13 νίκες. Όσον αφορά τους νικητές, ο Καουάι Λέοναρντ έβαλε 34 (14/24 σουτ) σε 36 λεπτά που αγωνίστηκε, ενώ μάζεψε 9 ριμπάουντ και μοίρασε 8 ασίστ.

Για τους ηττημένους, ο Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ ολοκλήρωσε το ματς έχοντας 23 πόντους με 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Τζορτζ Χιλ, ο οποίος πέτυχε 22 πόντους, με 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ο Αλεξέι Ποκουσέβσκι πέτυχε 2 πόντους, ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ, σε 17 λεπτά συμμετοχής.

Οι Μάτζικ είχαν τάσεις αυτοκτονίας απέναντι στους Χόρνετς, ο Ρος προσπάθησε να σώσει την κατάσταση κάνοντας το 104-104 με μεγάλο τρίποντο στο τέλος αλλά ο Χέιγουορντ δεν χαρίστηκε και έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με 107-104!

Ο Χέιγουορντ τελείωσε το ματς με 39 πόντους, ο Μπρίτζες συμπλήρωσε 18 κι ο Γκρέιχαμ 15. Για το Ορλάντο, ο Βούτσεβιτς είχε 22 πόντους με 13 ριμπάουντ κι ο Φουρνιέ συμπλήρωσε 21. Μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες, οι Μπόστον Σέλτικς επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα… «σκορπώντας» τους Κλίβελαντ Καβαλίερς με 141-103.

Ο Ντέμιαν Λίλαρντ είχε κέφια με 39 πόντους και 6/10 τρίποντα παίζοντας και για τους απόντες ΜακΚόλουμ και Νούρκιτς. Έτσι οδήγησε τους Μπλέιζερς στο 116-113 επί των Νικς, που πήραν 31 πόντους από τον εντυπωσιακό ρούκι Ιμάνουελ Κουίκλι.

Σπερς – Γουίζαρντς 121-101

Κλίπερς – Θάντερ 108-100

Μάτζικ – Χόρνετς 104-107