Μάβερικς – Σίξερς 95-113

Οι Σίξερς πέτυχαν ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά κόντρα στους Μάβερικς με 113-95 και παρέμειναν στην κορυφή της Ανατολής με τον Εμπίντ να κάνει όργια.

Με τον Τζοέλ Εμπίντ να μην έχει αντίπαλο και να σταματάει στους 36 πόντους, οι Σίξερς άλωσαν το Ντάλας επικρατώντας εύκολα με 113-95 των – χωρίς Πορζίνγκις – Μάβερικς του εξαιρετικού Λούκα Ντόντσιτς.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ήταν πολύ καλή από το ξεκίνημα του ματς και με τον Καμερουνέζο σέντερ να είναι απλά ασταμάτητος πέτυχαν ακόμη μια νίκη και παρέμειναν στην πρώτη θέση της Ανατολικής περιφέρειας.

Ο Τζοέλ Εμπίντ με 36 πόντους (23 στο πρώτο ημίχρονο) έδειξε τον δρόμο στους Σίξερς, με τον Φουρκάν Κορκμάζ να προσθέτει 20 πόντους, σε μια βραδιά που οι Σίξερς πήραν για τα καλά το χέρι από την δεύτερη περίοδο κι έπειτα – όταν ξέφυγαν με 48-60 – και κλείδωσαν την νίκη στην τρίτη περίοδο όταν ανέβασαν την διαφορά στους πόντους 19 πόντους (69-88).

Για τους Μάβερικς, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 32 πόντους και ο Τζέιλεν Μπράνσον 15 πόντους.