Δεν τα κατάφεραν οι Μπακς απέναντι στους Νικς (98-113)

Οι Μπακς προηγήθηκαν με 21 πόντους διαφορά στην αρχή της δεύτερης περιόδου, αλλά δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη απέναντι στους Νικς και υποχρεώθηκαν στην εντός έδρας ήττα με 113-98.

Οι Μιλγουόκι Μπακς ηττήθηκαν με 113-98 από τους Νιού Γιόρκ Νικς στο «Fiserv Forum» και έχουν πλέον ρεκόρ 4-5.

Αυτή ήταν η 4η διαδοχική ήττα τους εντός έδρας για τους Μπακς, οι οποίοι είχαν 8/16 από τα 6,75 μ. και έκλεισαν το πρώτο 12λεπτο με προβάδισμα 38-19. Ο Γκρέισον Άλεν καθοδηγούσε την ομάδα στο σκοράρισμα (τέλειωσε με 22 π.), ενώ ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κρατούσε το… οχυρό κατευθύνοντας την εξαιρετική άμυνα των γηπεδούχων.

Ο «Greek Freak», ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους (7-17, 2-7 τρίποντα, 9-11 βολές) σε 31 λεπτά. Είχε επτά ριμπάουντ, τέσσερις ασίστ και δύο κλεψίματα. Αγωνίστηκε βασικός κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο (18′, 4 π., 3 ριμπ. 2 ασ.). Ο Γιώργος Καλαϊτζάκης δεν έπαιξε. Οι απουσίες του Κρις Μίντλετον και του Μπρουκ Λόπεζ έπαιξαν ρόλο, ενώ ο Τζρου Χόλιντεϊ που επανήλθε ήταν εκτός ρυθμού.

Οι Νιού Γιορκ Νικς παρά τη διαφορά δεν το έβαλαν κάτω και πάλεψαν. Σιγά σιγά μπήκαν ξανά στο ματς εκμεταλλευόμενοι την αδράνεια των Μιλγουόκι Μπακς στα ριμπάουντ. Οι Νικς τους κέρδισαν κατά κράτος στις μονομαχίες κι ολοκλήρωσαν το ματς 22 περισσότερα. Πιο συγκεκριμένα, η ομάδα της Νέας Υόρκης είχε 20 επιθετικά ριμπάουντ. Τί κι αν σούταρε με κακό ποσοστό από την περιφέρεια, είχε δεύτερες και τρίτες ευκαιρίες. Έτσι, «ψαλιδίστηκε» η διαφορά αν και οι Μπακς πήγαν στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο με προβάδισμα 63-56.

Στην 3η περίοδο, όμως, οι πρωταθλητές δεν είχαν αντίδοτο για το δίδυμο του Τζούλιους Ραντλ (32 π.) με τον Αρ Τζέι Μπάρετ (20 π.). Οι Νικς έκαναν την ανατροπή και πήραν «αέρα» πέντε πόντων μπαίνοντας στην 4η και τελευταία περίοδο (83-88). Η διαφορά έστασε στο +22 (90-112) πέντε λεπτά πριν το φινάλε, με τους Νικς να φτάνουν στη νίκη με 98-113.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 38-19, 63-56, 83-88, 98-113

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ: Κόνατον 5 (1/7 τρίποντα), Γιάννης Αντετοκούνμπο 25 (5/10 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 9/11 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Θανάσης Αντετοκούνμπο 4 (1/4 δίποντα, 2/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Άλεν 22 (2/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Χιλ 6 (2/2 τρίποντα), Πόρτις 6 (3/8 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 10 (2/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 λάθη), Νουόρα 13 (2/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Οτζελέγε 2, Χουντ 5 (1/5 τρίποντα), Ρόμπινσον

Νικς: Μπάρετ 20 (2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ραντλ 32 (8/13 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 7/10 βολές, 12 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ), Ρόμπινσον 4 (6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Φουρνιέ 7 (1/6 τρίποντα), Γουόκερ 5 (1/5 τρίποντα), Νόελ 6 (13 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Ρόουζ 23 (8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Τόπιν 6, Κουίκλι 9 (1), Μπερκς, Σιμς, Γκράιμς, Νοξ 1, ΜακΜπράιντ