Νικς – Μπακς 100-112 – Πέρασαν και από τη Νέα Υόρκη οι Μπακς, «άγγιξε» το triple-double ο Γιάννης

Με ένα ρεσιτάλ τριπόντων, οι Μπακς κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη και από τη Νέα Υόρκη, επικρατώντας των Νικς με 112-100! Πολύ καλός ο Γιάννης Αντετοκούνμπο που παρά τον τραυματισμό του, «άγγιξε» το triple-double.

Ραψωδία από τα 6,75 και νέο διπλό για τους Μπακς! Μετά τη μεγάλη νίκη στη Φιλαδέλφεια, τα «ελάφια» έφτασαν σε ακόμη μία on the road νίκη και επικράτησαν των Νικς με 112-100 στη Νέα Υόρκη, φτάνοντας στη δεύτερη τους συνεχόμενη νίκη.

Σε «καυτή» βραδιά οι πρωταθλητές, καθώς κατάφεραν να τελειώσουν τον αγώνα με 26 τρίποντα, ευστοχώντας έξι φορές πίσω από τα 6,75 στα πέντε τελευταία λεπτά! Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, που παρά τον τραυματισμό του στα πρώτα λεπτά, ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 15 πόντους, 15 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Ο Πατ Κόνατον έβαλε 23 πόντους (7/13 τρίποντα), ο Γκρέισον Άλεν πρόσθεσε 15 (5/11 τρίποντα) και ο Μπόμπι Πόρτις άλλους 17. Στο 6-6 οι Μπακς μετά τη νέα νίκη, κορυφαίος για τους Νικς που υποχώρησαν στο 7-5 ο Ρόουζ με 22 πόντους.

Καλύτεροι οι Μπακς στο ξεκίνημα, κατάφεραν να βρουν νωρίς συνεχόμενα καλάθια και προηγήθηκαν στην πρώτη περίοδο με διαφορά εννιά πόντων (22-31). Οι Νικς απάντησαν με ένα σερί 10-1, έφτασαν τη διαφορά στο -2, ωστόσο τα «ελάφια» απάντησαν και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 51-42.

Οι πρωταθλητές πάτησαν το γκάζι στο τρίτο δωδεκάλεπτο και με ένα σερί 19-4, εκτόξευσαν τη διαφορά στο +24 (70-46), πριν οι γηπεδούχοι μειώσουν άμεσα και φέρουν τη διαφορά πάλι στους έντεκα πόντους. Οι Νικς συνέχισαν να μειώνουν, έφτασαν τη διαφορά στους τέσσερις στο 4ο δωδεκάλεπτο (81-85) και μάλιστα κατάφεραν να φέρουν και το ματς στα ίσια (89-89)!

Με καρδιά πρωταθλητή, οι Μπακς ανέβασαν και πάλι στροφές και με τέσσερα τρίποντα ανέβασαν τη διαφορά στο +10, πριν φτάσουν εν τέλει στη μεγάλη νίκη με 112-100.

Δωδεκάλεπτα: 22-31, 42-51, 66-82, 100-112

ΝΙΟΥ ΓΙΟΡΚ ΝΙΚΣ: Μπάρετ 9 (1), Ραντλ 16 (3/8 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Ρόμπινσον 3 (6 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Φουρνιέ 2 (1/5 σουτ), Γουόκερ 2 (1/7 σουτ), Γκίμπσον (9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ρόουζ 22 (6/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μπερκς 14 (4), Κουίκλι 18 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόπιν 14 (5/8 δίποντα, 4/4 βολές, 5 ριμπάουντ)

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Άλεν 15 (5/11 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 15 (3/10 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 15 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ, 3 λάθη, 4 φάουλ σε 38 λεπτά), Πόρτις 17 (3/6 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές, 5 ριμπάουντ), Χιλ 8 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 18 (4/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Κόνατον 23 (1/1 δίποντο, 7/13 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Οτζελέγε 9 (2), Νουόρα 4 (6 ριμπάουντ), Θανάσης Αντετοκούνμπο, Χουντ 3 (1)