Με νίκες συνέχισαν Ράπτορς (102-90) και Ρόκετς (118-108)

Σχετικά εύκολο βράδυ είχαν οι Ράπτορς που επικράτησαν με 102-90 των Ουίζαρντς, με τους Ρόκετς να παίρνουν κι αυτόι το ροζ φύλλο κερδίζοντας με 118-108 των Πέλικανς.

Με κορυφαίο τον Σιάκαμ οι Ράπτορς είχαν είχαν εύκολο έργο απέναντι στους Ουίζαρντς τα ξημερώματα της Δευτέρας, επικρατώντας με 102-90, ενώ οι Ρόκετς παρά την σαραντάρα του Ίνγκραμ, έκαμψαν την αντίσταση των Πέλικανς, κερδίζοντας με 118-108.

Ξεκινώντας από το παιχνίδι στο Τορόντο, οι Ράπτορς ξεκίνησαν δυναμικά, κλείνοντας την πρώτη περίοδο με διψήφια διαφορά (23-12). Τρία λεπτά μετά την έναρξη της β’ περιόδου, η διαφορά πήγε στο +16 (28-12), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με την ομάδα του Καναδά μπροστά με 63-42.

Στην επανάληψη, οι Ουίζαρντς προσπάθησαν να συμμαζέψουν την κατάσταση και το κατάφεραν ρίχνοντας τη διαφορά στους 12, όμως το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 84-68. Στην τελευταία περίοδο δεν διαφοροποιήθηκαν τα πράγματα, με τους Ράπτορς να φτάνουν σχετικά εύκολα στη νίκη.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές που έφτασαν στο 11-13 ήταν ο Σιάκαμ με 31 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ για τους χαμένους (14-10) ο Κάλντγουελ-Πόουπ με 26 πόντους.

Όσον αφορά την αναμέτρηση στο Χιούστον, οι Ρόκετς είχαν τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται 28-26. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +8 (57-49), ενώ στην επανάληψη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 15 (78-63).

Οι Πέλικανς όμως δεν παραδόθηκαν και τρία λεπτά πριν από το φινάλε μείωσαν στους 6 (111-105). Αυτό δεν άγχωσε όμως τους παίκτες του Στίφεν Σίλας και παίρνοντας εκ νέου διψήφια διαφορά πήραν την νίκη.

Για τους Ρόκετς (7-16) πρώτος σκόρερ ο Γκόρντον με 23 πόντους, ενώ για τους Πέλικανς (7-19) ξεχώρισε ο Ίνγκραμ με 40 πόντους.