Μπακς – Ράπτορς 96-103

Ο Αντετοκούνμπο έβαλε 30 πόντους, με 17/17 βολές, αλλά πάλευε μόνος του και οι Μιλγουόκι Μπακς γνώρισαν εντός έδρας ήττα, 103-96, από τους Τορόντο Ράπτορς

Οι Ράπτορς καθάρισαν τους Μπακς με συνοπτικές διαδικασίες και εξελίχθηκαν σε κακό δαίμονα των Μπακς, αφού η ομάδα του Τορόντο «σκούπισε» τους πρωταθλητές, στην κανονική περίοδο, με τρεις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Τα ξημερώματα, στο «Fiserv Forum», οι Ράπτορς νίκησαν 103-96, με σούπερ δίδυμο τους Σιάκαμ και Ανουνόμπι και πάτησαν πιο γερά στη μάχη για την οκτάδα.

Σε 35:29 λεπτά συμμετοχής, ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 30 πόντους (5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/17 βολές), 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 τάπες και 4 λάθη. Ωστόσο, οι Μπακς εγκλωβίστηκαν από την πιεστική άμυνα των Ράπτορς και έπεσαν στο 27-18. Αξίζει να σημειωθεί πως τέσσερις συμπαίκτες του Γιάννη, οι Μίντλετον, Μάθιους, Χιλ και ΝτιΒιντσέντζο είχαν, μαζί, 9/36 σουτ.

Για τους Ράπτορς, ο Πασκάλ Σιάκαμ πέτυχε τριπλ-νταμπλ (30 πόντοι, 9/17 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ), ενώ, σπουδαία δουλειά έκανε ο Ο Τζέι Ανουνόμπι (24 πόντοι, 6/10 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Όσον αφορά το ματς, δυνατά μπήκαν στο παιχνίδι οι Μπακς, με την ομάδα του Μιλγουόκι να παίρνει προβάδισμα εννέα πόντων, 11-2, μέσα σε ένα τρίλεπτο, όπου ο Γιάννης έκανε τα πάντα. Λίγο αργότερα, η διαφορά πήγε και στο +14, αλλά, από εκείνο το σημείο, οι Ράπτορς ανέβασαν την απόδοσή τους, πλησίασαν στο σκορ, 24-17, την ίδια στιγμή που, στην απέναντι μεριά, ο Πόρτις χρεωνόταν με τεχνική ποινή και ο Μάθιους αποχωρούσε με τραυματισμό. Στα πρώτα λεπτά του δεύτερου 12λεπτου, οι Μπακς διατηρούσαν μια απόσταση ασφαλείας, μέχρι τη στιγμή που ο ΦανΒλιτ πήρε μπρος και, με τη βοήθεια των Ανουνόμπι και Σαμπέινι, έφεραν το ματς στα ίσα, 46-46, πριν ο Πατ Κόνατον διαμορφώσει, με σουτ τριών πόντων, το 49-46 του ημιχρόνου, με τους Μπακς να έχουν το προβάδισμα με 9/23 δίποντα.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου, ο Ανουνόμπι συνέχιζε να… πληγώνει τους Μπακς, πασάροντας και εκτελώντας, οι Ράπτορς πήγαν στο +6, 59-65, με τους Ράπτορς να στηρίζονται στην σκληράδα της άμυνάς τους. Με βολές και μακρινά σουτ, ο Αντετοκούνμπο κράτησε τους Μπακς κοντά στο σκορ, 64-65, αλλά η ψυχολογία ήταν, πλέον, στη μεριά των φιλοξενούμενων. Οι πρωταθλητές συνέχιζαν να έχουν πρόβλημα στο σκοράρισμα, ο Αντετοκούνμπο χρεώθηκε με δυο επιθετικά φάουλ και ο Σιάκαμ έβαζε τα σουτ για το +3 των Ράπτορς, 82-85, στα μέσα της τέταρτης περιόδου. Ακολούθησαν δυο μεγάλα σουτ των Ράπτορς, ένα γκολ-φάουλ του Ανουνόμπι, μετά από επιθετικό ριμπάουντ, για το 87-93, και ένα από τον Σιάκαμ για το 91-98. Παρά την προσπάθεια των Μπακς, οι Ράπτορς έφτασαν σε μια δίκαιη νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους στο 21-19.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-20, 49-46, 69-73, 96-103

Μπακς: Μίντλετον 16 (1/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 8/9 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 3 λάθη), Μάθιους 5 (1/8 τρίποντα), Πόρτις 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Άλεν 18 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 30 (5/14 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 17/17 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), ΝτιΒιντσέντζο 3 (1), Νουόρα, Κόνατον 5 (1), Χιλ 8 (3/9 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ)

Ράπτορς: Γουατανάμπε, Σιάκαμ 30 (8/17 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/9 βολές, 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άτσουα 14 (7/10 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Ανουνόμπι 24 (6/10 δίποντα, 3/13 τρίποντα, 3/5 βολές, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ), ΒανΒλίτ 17 (3/8 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σαμπέινι 3 (1 τρίποντο, 12 ριμπάουντ), Μπουσέ 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μίχαϊλιουκ