Σανς – Μπακς 131-107

Οι Φοίνιξ Σανς πραγματοποίησαν μια εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στους Μπακς και επικράτησαν με 131-107 έχοντας σε μεγάλη βραδιά τον Κρις Πολ.

Οι Φοίνιξ Σαν δεν συνάντησαν κανένα εμπόδιο από τους Μιλγουόκι Μπακς και επικράτησαν πολύ εύκολα με 131-107 με τον Κρις Πολ για τους γηπεδούχους να κάνει πάρτι μέσα στο παρκέ με 17 πόντους και 19 ασίστ.

Οι Σανς κατάφεραν να περιορίσουν τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που έμεινε στους στους 18 πόντους με 5/14 σουτ (0/3 τρίποντα), 8/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 1 κλέψιμο σε 30 λεπτά συμμετοχής και με τον Κρις Πολ να κάνει πάρτι έφτασαν άνετα στην νίκη.

Ο αγώνας

Οι Μιλγουίκι Μπακς μπήκαν καλύτερα στην πρώτη περίοδο με το προβάδισμα να αλλάξει συνεχώς χέρια με τους Μπακς τελικά να πηγαίνουν στην δεύτερη περίοδο προηγούμενοι με 31-34, με τον Χόλιντεϊ να έχει 12 πόντους και τον Γιάννη 5 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τους Μπακς να ξεφεύγουν με 31-37. Οι Σανς όμως απάντησαν με σερί 8-0 για το 39-37. Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, αλλά λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου οι Σανς πάτησαν το γκάζι και ξέφυγαν με 10 πόντους με τον Γιάννη να μειώνει σε 64-56 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι δύο ομάδες δεν μπορούσαν εύκολα να βρουν το δρόμο προς το καλάθι. Από ένα σημείο και μετά οι Σανς με ένα επιμέρους σκορ με 13-4 ανέβασαν την διαφορά στο 80-63. Ο Γιάννης έκανε ότι μπορούσε για να κρατήσει τους Μπακς μέσα στο παιχνίδι, αλλά οι Σανς έμοιαζαν ασταμάτητοι και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 97-77.

Η τέταρτη περίοδος βρήκε τους Σανς να ελέγχουν απόλυτα το ματς, με το πέρασμα του Αντετοκούνμπο στον πάγκο για ανάσες να απλοποιεί τα πράγματα. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και δεν έδωσαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους Μπακς, ενώ κάποια στιγμή το σκορ έφτασε στο 108-82. Πλέον οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο του ματς και τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει το αποτέλεσμα με τους Σανς να παίρνουν την νίκη τελικά με 131-107.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-34, 64-56, 97-77, 131-107

ΦΟΙΝΙΞ ΣΑΝΣ (Μόντι Γουίλιαμς): Κράουντερ 10 (3/11 σουτ, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Μπρίτζες 18 (2), Έιτον 27 (12/14 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Πολ 17 (7 ριμπάουντ, 19 ασίστ), Μπούκερ 17 (6/19 σουτ, 2/8 τρίποντα, 7 ασίστ), Γουέινραϊτ 1, Τζόνσον 15 (3 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), ΜακΓκί 12, Μπιγιόμπο 9, Πέιτον 5

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ):
Γ. Αντετοκούνμπο 18 (5/14 σουτ, 8/14 βολές, 7 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Μίντλετον 21 (1/6 τρίποντα), Πόρτις 11 (1/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 21 (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Άλεν 8 (2), Μάθιους 3 (1), Κόνατον 3 (1/7 τρίποντα), Μαμουκελασβίλι, Νουόρα 2 (1/7 σουτ), Μονρό 9 (6 ριμπάουντ), Γουίγκιτον 5 (1), Θ. Αντετοκούνμπο 6