Μέμφις Γκρίζλις – Μιλγουόκι Μπακς 127-102: Μόνος και έρημος στο Μέμφις ο Γιάννης

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλεψε μόνος του στο FedEx Forum, αλλά δεν απέτρεψε την βαριά ήττα για τους Μιλγουόκι Μπακς (127-102).

Η συμμετοχή του ήταν αμφίβολη και θα κρινόταν λίγα λεπτά πριν από το τζάμπολ του FedEx Forum. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε τελικά στην αναμέτρηση με το Μέμφις, προσπαθώντας ολομόναχος να σώσει τα προσχήματα για τους Μιλγουόκι Μπακς. Οι πρωταθλητές του NBA ήταν απογοητευτικοί, γνωρίζοντας τη βαριά ήττα από τους Γκρίζλις με 127-102.

Για ακόμη μια φορά, o Greek Freak ήταν εξαιρετικός, καταβάλλοντας μεγάλη προσπάθεια για τους Μπακς. Ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 30 πόντους, 11 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 μπλοκ σε 28’17», χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποτρέψει το… ναυάγιο στο Μέμφις.

Ο Μπόμπι Μπόρτις (7 πόντοι με 2/13 σουτ και 2/3 βολές) και ο Κρις Μίντλετον (16 πόντοι με 5/16 σουτ και 5/5 βολές) δε βοήθησαν τον Γιάννη, ενώ εκτός ματς ήταν ο Τζρου Χόλιντεϊ λόγω τραυματισμού (ομοίως κι ο Σερτζ Ιμπάκα λόγω ίωσης). Από την άλλη, οι Γκρίζλις παρόλο που δεν είχαν και πάλι στη διάθεσή τους τον Μοράντ, έφτασαν στην εύκολη επικράτηση, με τον ΝτεΆντονι Μέλτον να σκοράρει κατά ριπάς από την περιφέρεια (24 πόντοι με 6/9 τρίποντα).

Στο 46-28 πλέον οι Μιλγουόκι Μπακς μετά από αυτήν την ήττα (26-12 εντός και 20-16 εκτός), στο 52-23 οι Μέμφις Γκρίζλις (27-10 εντός και 25-13 εκτός).

Από τα πρώτα λεπτά, το Μέμφις έδειξε ποιος είναι το αφεντικό στο ματς. Η απουσία του Χολιντεϊ διευκόλυνε τα πράγματα, με τους Γκρίζλις να φτάνουν τη διαφορά στο +16 (58-42 στο 22′).

Ο Γιάννης συνέχιζε να είναι απελπιστικά μόνος, με τους Γκρίζλις να ξεφεύγουν στο σκορ. Μέχρι που έφτασαν στο +22 (93-71) στο 34ο λεπτό μετά από 3/3 τρίποντα του ΝτεΆντονι Μέλτον. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι στο γκάζι, τα Ελάφια δεν μπορούσαν να βγάλουν αντίδραση, γνωρίζοντας τελικά τη βαριά ήττα.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-28, 59-46, 98-79, 127-102.

ΜΕΜΦΙΣ ΓΚΡΙΖΛΙΣ: Μπρουκς 19 (0/3 τρίποντα), Τζάκσον 16 (0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άνταμς 4 (11 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπέιν 20 (2/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Τζόουνς 13 (2/4 τρίποντα, 10 ασίστ), Μέλτον 24 (6/9 τρίποντα), Άντετρσον 9 (1), Τίλμαν 8 (11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γουίλιαμς 7 (1), Κόντσαρ 3 (1), Πονς, Αλντάμα 2, Κάλβερ 2.

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ: Μίντλετον 16 (5/16 σουτ, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 30 (11/19 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 8/10 βολές, 11 ριμπάοντ, 4 ασίστ, 2 λάθη, 4 μπλοκ), Λόπεζ 10 (2/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Άλεν 7 (1), Χιλ 5 (1), Πόρτις 7 (2/13 σουτ, 2/3 βολές, 11 ριμπάουντ), Κόνατον 9 (0/4 τρίποντα), Μάθιους, Νουόρα 4, Γουίγκιντον 3, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2 (0/1 δίποντο, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ), Μαμουκελασβίλι.