Σέλτικς – Μπακς 109-86: Μόνος και έρημος ο Γιάννης, πάρτι για τους Κέλτες

Οι Σέλτικς ισοπέδωσαν τους Μιλγουόκι Μπακς (109-86), με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να παλεύει μόνος του στη Βοστώνη. Διαστημική εμφάνιση από τους Κέλτες, που έκαναν το 1-1 στη σειρά.

Απίθανη εμφάνιση από τους Σέλτικς και η σειρά με τους Μπακς ξανά στην ισοπαλία (1-1)! Με «όπλο» την τρομερή τους άμυνα, οι Κέλτες έστησαν πάρτι στο TD Garden, ισοπεδώνοντας με 109-86 τους πρωταθλητές του NBA.

Το Game 2 της σειράς δεν είχε την παραμικρή σχέση με την πρώτη μάχη των δυο ομάδων. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πάλευε μόνος του να σώσει τα προσχήματα για τα «Ελάφια», αλλά μάταια. Οι παίκτες του Ουντόκα είχαν μπει σε… εξωγήινο mode και με με 13/20 τρίποντα στο πρώτο ημίχρονο, έφτασαν εύκολα στο ροζ φύλλο του αγώνα.

Ο Έλληνας σούπερ σταρ έκλεισε το πρώτο μέρος με 2/11 σουτ, δύο ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ (πριν τελειώσει το παιχνίδι με 28 πόντους από 10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 6 λάθη σε 37:44).

Από την άλλη, ο Τέιτουμ σταμάτησε στους 29, ενώ ο Τζέιλεν Μπράουν που τα… έσταζε από παντού, ολοκλήρωσε το ματς με 25 πόντους από 4/5 δίποντα, 5/5 τρίποντα και 2/2 βολές. Είναι μεγάλη και πολύτιμη η νίκη για τους Σέλτικς, αν βάλουμε στο τραπέζι και το γεγονός της απουσίας του Σμαρτ. Οι Κέλτες δεν επηρεάστηκαν καθόλου από αυτή τη συνθήκη, διαλύοντας τα «Ελάφια» του Μπουντενχόλζερ.

Η σειρά μεταφέρεται πλέον στο Fiserv Forum, με την παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο να έχει το πλεονέκτημα μετά και το μπρέικ στο game 1.

Οι Κέλτες μπήκαν από την αρχή με το πόδι στο… γκάζι, με τα «Ελάφια» απλά να παρακολουθούν την παράσταση. Στο 2ο δεκάλεπτο, με τον Μπράουν να παίρνει φωτιά, η διαφορά έπαιρνε συνεχώς την ανηφόρα. Κάπως έτσι, η ομάδα του Ουντόκα έκλεισε το ημίχρονο στο +20.

Στα 6:32 πριν το τέλος του τρίτου 12λεπτου, οι Σέλτικς ήταν μπροστά με 72-52, έμειναν χωρίς καλάθι για πέντε λεπτά, οι Μπακς μείωσαν σε 72-56, αλλά οι γηπεδούχοι κρατούσαν τον έλεγχο του αγώνα. Ο Αντετοκούνμπο σημείωσε 18 πόντους στην τρίτη περίοδο, με τους Μπακς να μειώνουν σε 83-66, στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου. Αλλά, το τρίποντο του Γκραντ Γουίλιαμς, για το 91-73 στα 7 λεπτά πριν το φινάλε, έβαλε οριστικά ταφόπλακα στις ελπίδες των πρωταθλητών.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 32-21, 65-40, 83-66, 109-86

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ίμε Ουντόκα): Τέιτουμ 29 (5/10 δίποντα, 5/10 τρίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα), Χόρφορντ 11 (1 τρίποντο, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ρόμπερτ Γουίλιαμς 10 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Μπράουν 30 (5/8 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουάιτ (0/6 σουτ, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γκραντ Γουίλιαμς 21 (6/9 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Πρίτσαρντ 6 (2), Φιτς, Στάουσκας, Νέσμιθ, Χάουζερ 2, Κορνέτ

ΜΙΛΓΟΥΟΚΙ ΜΠΑΚΣ (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Πόρτις 13 (5/5 δίποντα, 3/3 βολές, 8 ριμπάουντ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 28 (10/23 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 5/9 βολές, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 λάθη), Λόπεζ 2 (6 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Μάθιους 4 (4 ριμπάουντ), Χόλιντεϊ 19 (6/14 δίποντα, 1/6 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα), Άλεν 5, Κόνατον 13 (5/5 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Κάρτερ 2, Βιλντόσα, Νουόρα, Ιμπάκα, Θανάσης Αντετοκούνμπο, Τάκερ