Γουόριορς-Σέλτικς 104-94: Με άμυνα από ατσάλι οι Γουόριορς πήραν το game 5 και είναι αγκαλιά με το δαχτυλίδι

Με τον Άντριου Γουίγκινς να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση, οι Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς υπέταξαν (104-94) για τρίτη φορά τους Μπόστον Σέλτικς και βρίσκονται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του εφετινού πρωταθλήματος.

Τι και αν είχαν σε άσχημη βραδιά τον Στεφ Κάρι, οι Γουόριορς βρήκαν τις λύσεις και απέχουν μονάχα ένα ροζ φύλλο από το δαχτυλίδι του NBA.

Η αρμάδα του Στιβ Κερ επικράτησε με 104-94 των Σέλτικς στο game 5 των NBA Finals, έκανε το 3-2 στη σειρά και βρίσκεται μια νίκη μακριά από το 4ο πρωτάθλημα τα τελευταία 8 χρόνια.

Ο ηγέτης του Γκόλντεν Στέιτ, Στεφ Κάρι, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (16 π, 7/22 σουτ), με τους πολεμιστές να φτάνουν στη μεγάλη νίκη με όπλο τη φοβερή τους άμυνα και μπροστάρη τον Άντριου Γουίγκινς. Ο 27χρονος παίκτης πραγματοποίησε μια τρομερά μεστή εμφάνιση και στις δυο πλευρές του παρκέ, ολοκληρώνοντας τον αγώνα με 26 πόντους και 13 ριμπάουντ. Από κοντά βρέθηκε και ο Κλέι Τόμπσον, με τον splash brother του Κάρι να σημειώνει κρίσιμα καλάθια και να σταματά στους 21 πόντους.

Από την άλλη, οι Σέλτικς έμειναν στην… αντεπίθεση της 3ης περιόδου. Η ομάδα της Βοστώνης δεν εμφανίστηκε ποτέ στο τελευταίο δωδεκάλεπτο, με τον Τζέισον Τέιτουμ να σταματά στους 27 πόντους και τον Σμαρτ να ακολουθεί με 20.

Το ξεκίνημα των Γουόριορς στο ματς ήταν… εκρηκτικό, με τη διαφορά να φτάνει γρήγορα στο +16 (24-8). Κάπου εκεί, ο Τέιτουμ ανέλαβε δράση και με 6 σερί πόντους, έκοψε τη φόρα των Πολεμιστών (27-16) στην πρώτη περίοδο.

Με τον Κάρι να μένει ως συνήθως στον πάγκο στις αρχές του 2ου δωδεκαλέπτου, οι Σέλτικς βρήκαν τις επιθετικές λύσεις, μειώνοντας την απόσταση (32-26). Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τις εμπνεύσεις του Γουίγκινς (16 ποντοι στο ημίχρονο), με την αρμάδα του Κερ να πηγαίνει στα αποδυτήρια όντας μπροστά στο σκορ με 51-39.

Στην τρίτη περίοδο οι Σέλτικς μπήκαν φορτσάτοι, φωνάζοντας παρών στην αναμέτρηση. Με σερί 10-0 και αδιανόητη ευστοχία από τη γραμμή του τριπόντου (8/8), οι Κέλτες πέρασαν μπροστά. Για πρώτη φορά στην εφετινή σειρά των τελικών, οι Σέλτικς επικράτησαν των Γουόριορς σε 3ο δωδεκάλεπτο, με τον Πουλ ωστόσο να δίνει το προβάδισμα στο Γκόλντεν Στέιτ με φοβερό buzzer beater τρίποντο (75-74).

Το τρίποντο του νεαρού Τζόρνταν έδωσε το έναυσμα στους Γουόριορς, που μπήκαν με το μαχαίρι στα δόντια στην τελευταία περίοδο. Με σερί 12-0 και άμυνα από γρανίτη, οι Πολεμιστές υπέταξαν τους Σέλτικς και έφτασαν στην πολυπόθητη νίκη, που τους φέρνει στο κατώφλι του χρυσού δαχτυλιδιού.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 27-16, 51-39, 75-74, 104-94

ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΪΤ ΓΟΥΟΡΙΟΡΣ (Στιβ Κερ): Γκριν 8 (8 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Πόρτερ 2, Γουίγκινς 26 (12/17 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 13 ριμπάουντ), Κάρι 16 (7/22 σουτ, 0/9 τρίποντα, 8 ασίστ), Τόμπσον 21 (5/11 τρίποντα), Μπιέλιτσα, Κουμίνγκα, Ιγκουοντάλα, Τοσκάνο-Άντερσον, Λούνι 2, Λι, Πέιτον 15 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Πουλ 14 (3), Μούντι

ΜΠΟΣΤΟΝ ΣΕΛΤΙΚΣ (Ιμε Ουντόκα): Τέιτουμ 27 (5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Χόρφορντ 9 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Ρ. Γουίλιαμς 10 (8 ριμπάουντ), Σμαρτ 20 (3), Μπράουν 18 (5/18 σουτ, 0/5 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Γ. Γου΄λιαμς 3, Κορνέ 3 (1), Μόργκαν, Χάουζερ, Νέσμιθ 3, Γουάιτ 1, Πρίτσαρντ, Στάουσκας

Τα ομαδικά στατιστικά των Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς: 32/48 δίποντα, 9/40 τρίποντα, 13/15 βολές, 39 ριμπάουντ, 25 ασίστ, 9 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 6 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά των Μπόστον Σέλτικς: 20/43 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 21/31 βολές, 47 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 18 λάθη