Ορλάντο Μάτζικ – Γουόριορς 130-129: Ματσάρα στο Ορλάντο, «λύγισαν» τους πρωταθλητές οι Μάτζικ

Σε ένα σπουδαίο παιχνίδι από το όποίο δεν έλειπε τίποτα οι Ορλάντο Μάτζικ οδήγησαν τους περσινούς πρωταθλητές ΝΒΑ, Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς, στην τέταρτη τους ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 130-129.

Σε μια «τρελή» παιχνιδάρα στο Ορλάντο, οι Μάτζικ βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα, ανέτρεψαν τον αγώνα  και επικράτησαν τελικά των Γουόριορς με σκορ 130 – 129.

Οι περσινοί πρωταθλητές ΝΒΑ όλα έδειχναν πως θα είχαν εύκολο βράδυ στο Ορλάντο ωστόσο οι Μάτζικ σε 1,5 περίοδο κατάφεραν να καλύψουν διαφορά 16 πόντων (62-78) μέσα1,5 περίοδο και να πάρουν τελικά τον αγώνα αναγκάζοντας τους Γουόριορς να γνωρίσουν την τέταρτη τους ήττα φέτος στην σεζόν.

Ο Στεφ Κάρι ήταν καταπληκτικός για άλλο ένα παιχνίδι καθώς σημείωσε  39 πόντους, 3 ριμπάουντ και 9 ασίστ,  ωστόσο μόνος του δεν έφτανε.

Στην αντίπερα όχθη Ο Τζέιλεν Σαγκς με 29 πόντους, 9 ασίστ και ο Πάολο Μπανκέρο, με 22 πόντους και 8 ριμπάουντ, ήταν οι κορυφαίοι των Μάτζικ.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας η Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ ηττήθηκε από τους Ντένβερ Νάγκετς με 110-122.