Μπακς – Θάντερ 108-94: Ασταμάτητοι οι Μπακς και χωρίς τον Γιάννη, «πάτησαν» και τους Θάντερ και έκαναν το 9-0

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε εκτός για να ξεκουραστεί, ωστόσο οι Μπακς δεν έκαναν στάση, καθώς επικράτησαν και των Θάντερ (108-94) και έφτασαν στο 9-0!

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έμεινε για πρώτη φορά φέτος, εκτός από κάποιον αγώνα. Οι Μπακς ωστόσο δεν είχαν καμία διάθεση για στάσεις και για πισωγυρίσματα.

Ακόμα και χωρίς τον ηγέτη τους, τα «ελάφια» έδωσαν συνέχεια στο «τρελό» σερί τους, καθώς επικράτησαν άνετα των Θάντερ με 108-94, σχεδόν 24 ώρες μετά το ματς με τους Τίμπεργουλβς και έτσι βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 9-0, παραμένοντας οι μοναδικοί αήττητοι του NBA για φέτος!

Ο Πόρτις έκανε ό,τι ήθελε για τους Μπακς, ο Λόπεζ τα… έσταζε από παντού, ενώ σημαντικές ανάσες μπόρεσε να πάρει και ο Χόλιντεϊ, καθώς ο Κάρτερ συνέβαλε επίσης τα μέγιστα για να φτάσουν οι Μπακς στη νίκη απέναντι στους Θάντερ οι οποίοι δεν είχαν στη διάθεση τους τον Πουκουσέφσκι, λόγω ενοχλήσεων στον ώμο.

Τα «ελάφια» πήραν νωρίς νωρίς κεφάλι στο σκορ, χάρη στο εκρηκτικό ξεκίνημα του Μπρουκ Λόπεζ ο οποίος ευστόχησε σε τρία σερί τρίποντα, πριν οι Θάντερ επιστρέψουν, σε ένα ισορροπημένο πρώτο δωδεκάλεπτο.

Η εικόνα του ματς ωστόσο άλλαξε δραματικά από τη δεύτερη περίοδο και έπειτα. Οι Μπακς «στρίμωξαν» την ομάδα της Οκλαχόμα, παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ, τόσο επιθετικά, όσο και αμυντικά, πηγαίνοντας έτσι στο ημίχρονο με μια διαφορά 14 πόντων (67-53).

Το δεύτερο ημίχρονο έμοιαζε περισσότερο με παιχνίδι προπόνησης, παρά με επίσημο αγώνα, λόγω της ευκολίας με την οποία οι γηπεδούχοι έφταναν στο αντίπαλο καλάθι. Οι Θάντερ δεν μπόρεσαν ποτέ να βάλουν αντίσταση και έτσι οι Μπακς έφτασαν άνετα στη νίκη και στο ιστορικό 9-0.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-34, 67-53, 93-78, 108-94

Μπακς: (Μάικ Μπουντενχόλζερ): Μποτσάμπ 2 (1/8 σουτ, 5 ριμπάουντ, 6 φάουλ σε 24:48), Πόρτις 12 (3/10 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 21 ριμπάουντ, 2 ασίστ σε 29:16), Λόπεζ 25 (6/7 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 1/1 βολή, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 μπλοκ σε 23:42), Κάρτερ 18 (5/9 τρίποντα), Χόλιντεϊ 10 (6 ριμπάουντ, 13 ασίστ), Ιμπάκα 8 (2/3 δίποντα, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 μπλοκ), Άλεν 19 (5/6 τρίποντα), Νουόρα 12 (1), Μάθιους, Χιλ 2, Θανάσης Αντετοκούνμπο