Μπακς – Μάτζικ 139-117: Οδοστρωτήρας Γιάννης, καταιγισμός των Μπακς και… 16-0

Ξανά μαγικός ο Αντετοκούνμπο «καθάρισε» και τους Μάτζικ, με τους Μπακς να βάζουν 26 τρίποντα, για το τελικό 139-117, και να φτάνουν τις 16 σερί νίκες

Το καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, με 45-17, διατηρούν οι Μπακς, με την ομάδα του Μιλγουόκι να βρίσκεται σε τρομερή κατάσταση, έχοντας φτάσει τις 16 συνεχόμενες νίκες. Τα ξημερώματα, στο Fiserv Forum, επικράτησε 139-117 των Ορλάντο Μάτζικ, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να αγωνίζεται 27:42 λεπτά και να βάζει 31 πόντους.

Με τον Έλληνα φόργουορντ να μπαίνει φουριόζος και τον Άλεν να βάζει δυο τρίποντα, οι Μπακς προηγούνταν 12-5, στο τρίτο λεπτό. Οι Μάτζικ κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ, 31-29, χάρη στα καλάθια των Φουλτζ και Άντονι, με τους Μπακς να έχουν 6/14 δίποντα στο 12ο λεπτό.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να περάσουν μπροστά στο σκορ, 39-40, πριν ακολουθήσει το ξέσπασμα των γηπεδούχων, για το 76-66 του ημιχρόνου. Στις δυο πρώτες περιόδους, οι Μπακς είχαν 15/26 τρίποντα, αλλά και 14 πόντους από τα λάθη των αντιπάλων. Μόλις τρία λάθη έκαναν οι γηπεδούχοι.

Στο τρίτο 12λεπτο, οι Μπακς συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του παιχνιδιού, αλλά όχι και τη διαφορά που θα τους επέτρεπε να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Είχαν, όμως, σε εξαιρετική κατάσταση τον Αντετοκούνμπο, που φρόντισε να μην δώσει ελπίδες στους Μάτζικ και, έτσι, το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε την ομάδα του Μιλγουόκι στο +12, 108-96. Ένα μπλοκ και ένα κάρφωμα του Αντετοκούνμπο έγραψαν το 117-101 στα 9:40 για το φινάλε και, από εκείνο το σημείο, οι Μάτζικ παράτησαν το παιχνίδι και οι Μπακς, με το τελικό 139-117, έδωσαν συνέχεια στο αήττητο σερί τους.

Η άμυνα των Μάτζικ δεν προβλημάτισε τον Αντετοκούνμπο, ο οποίος σκόραρε όπως και όποτε ήθελε, ενώ φρόντισε να δημιουργεί για τους συμπαίκτες του. Στο τέλος, είχε 31 πόντους (7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8/10 βολές), 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 τάπα και 3 λάθη.

Με 26/56 τρίποντα, οι Μπακς έκαναν ρεκόρ, για φέτος, σε εύστοχα σουτ τριών πόντων, με τον Τζρου Χόλιντεϊ (23 πόντοι με 9/11 δίποντα) να συνεχίζει τις σπουδαίες εμφανίσεις, ενώ οι Άλεν (12 πόντοι με 4/8 τρίποντα), Κόνατον (10 πόντοι με 3 τρίποντα) και Ινγκλς (16 πόντοι με 4/7 τρίποντα) συνεισέφεραν στο σκοράρισμα.

Για τους Ορλάντο Μάτζικ, ο Κόουλ Άντονι (28 πόντοι με 10/16 σουτ) στον ρόλο του έκτου παίκτη και οι πενταδάτοι Μαρκέλ Φουλτζ (21 πόντοι με 9/14 σουτ), Φραντς Βάγκνερ (18 πόντοι), Γουέντελ Κάρτερ (19 πόντοι, 10 ριμπάουντ) έκαναν καλή δουλειά, αλλά μέχρι εκεί.

ΤΑ ΔΩΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 31-29, 76-66, 108-96, 139-117

ΜΠΑΚΣ: Κόνατον 10 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Γιάννης Αντετοκούνμπο 31 (7/10 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 8/10 βολές, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Λόπεζ 18 (4/5 τρίποντα), Άλεν 12 (4/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χόλιντεϊ 23 (9/11 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Ινγκλς 16 (4/7 τρίποντα), Πόρτις, Κράουντερ 6 (2), Κάρτερ 9 (1), Γκριν 12 (4/7 τρίποντα), Μπότσαμπ, Λέοναρντ, Θανάσης Αντετοκούνμπο 2

ΜΑΤΖΙΚ: Φραντς Βάγκνερ 18 (1), Μπανκέρο 9 (4/13 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 μπλοκ), Κάρτερ 19 (1 τρίποντο, 10 ριμπάουντ), Χάρις 3 (1), Φουλτζ 21 (9/14 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Άντονι 28 (10/16 σουτ, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαγκς 6, Μο Βάγκνερ 2, Μπολ 2, Οκίκι 3 (1), Μπιτάτζε, Χιούσταν, Σκόφιλντ 3 (1)