Νάγκετς – Λέικερς 119- 107: Με το δεξί η πρεμιέρα για τους πρωταθλητές με triple double Γιόκιτς

Οι πρωταθλητές Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν των Λέικερς με 119-107 στην πρεμιέρα του NBA, με τον απίθανο Νίκολα Γιόκιτς να σημειώνει triple double.

Πως να χάσουν στην πρεμιέρα τους οι πρωταθλητές Νάγκετς με τέτοιο Γιόκιτς;

Ο Σέρβος σέντερ συνέχισε ακριβώς όπως τελείωσε τη σεζόν πέρυσι και με το πρώτο του triple double για φέτος βοήθησε το Ντένβερ να επικρατήσει με 119-107 των Λέικερς στο πρώτο παιχνίδι της regular season του NBA.

Ο Γιόκιτς ήταν απλά εντυπωσιακός και γιόρτασε με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο του δαχτυλίδι, που παρέλαβε στην τελετή που διοργανώθηκε για τους πρωταθλητές Νάγκετς, με 29 πόντους (9/17 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 2/4 βολές), 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ, με μόλις 2 λάθη στα 36 λεπτά που έμεινε στο παρκέ σε ένα μοναδικό triple double.

Για τους Λέικερς πρώτος σκόρερ ήταν ο γηραιότερος παίκτης του NBA αυτή τη σεζόν. Ο Λεμπρόν Τζέιμς είχε 21 πόντους (9/12 δίποντα), με 8 ριμπάουντ και 5 ασίστ, βγάζοντας μάλιστα ένα παράπονο για την επιλογή του προπονητή των «Λιμνανθρώπων» Ντάρβιν Χαμ, να τον αφήσει στο παρκέ για μόλις 29 λεπτά.

Από κοντά με τον Γιόκιτς, βρέθηκε και ο Τζαμάλ Μάρεϊ, που πρόσθεσε άλλους 21 πόντους, με τον Κάλντγουελ-Πόουπ να έχει 20 πόντους.

Για τους Λέικερς, μετά τον «Βασιλιά», ο Πρινς είχε 18 πόντους, ενώ ο Άντονι Ντέιβις σημείωσε 17 πόντους (όλους στο πρώτο ημίχρονο).

Οι Νάγκετς ξέφυγαν από νωρίς στο σκορ, «φεύγοντας» με +14 στην πρώτη περίοδο (34-20). Στο ημίχρονο οι Λέικερς μπόρεσαν να μειώσουν στη διαφορά στους 9 πόντους (63-54) και ενώ στο ξεκίνημα τους τέταρτου 12λεπτου, μπόρεσαν να φτάσουν τη διαφορά στο 1 σουτ (87-84), ένα ξέσπασμα των πρωταθλητών τους έδωσε την πρώτη νίκη στη σεζόν με το τελικό 119-107.

Τα δεκάλεπτα: 34-20, 63-54, 87-80, 119-107.