Μπακς – Σίξερς 118-117: Μεγάλη νίκη με όργια Λίλαρντ και «διπλό» Γιάννη

Με το δεξί ξεκίνησαν οι Μπακς του Γιάννη Αντετοκούνμπο και του Ντέιμιαν Λίλαρντ την φετινή σεζόν του NBA.

Κάθε αρχή και δύσκολη λένε, έτσι αποδείχθηκε και για τους Μιλγουόκι Μπακς.

Η παρέα του Γιάννη Αντετοκούνμπο πήρε το ματς… θρίλερ απέναντι στους Φιλαδέλφεια Σίξερς με τελικό σκορ 118-117.

Ο «Greek Freak» σε 32 λεπτά που αγωνίστηκε σημείωσε 23 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 τάπες η μία εκ των οποίων πολύ καθοριστική.

Ο Ντέιμιαν Λίλαρντ στο επίσημο ντεμπούτο του με τα «ελάφια» ήταν εξαιρετικός αφού σε 37 λεπτά είχε 39 πόντους 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ.  O 33χρονος μάλιστα με δικό του τρίποντο περίπου ένα λεπτό πριν το τέλος καθάρισε την υπόθεση νίκη για τους πρωταθλητές του 2021.

Από την άλλη για τους Σίξερς που αγωνίστηκαν χωρίς τον Τζέιμς Χάρντεν κορυφαίοι ήταν οι Μάξει 31 πόντους και Ούμπρε με 27.

Δεκάλεπτα: 30-23, 33-31, 25-31, 30-32