Λέικερς – Σανς 100-95: Ο… μοναχικός Ντουράντ δεν άντεξε απέναντι σε Ντέιβις και Λεμπρόν (vid)

Την παρθενική τους νίκη την φετινή σεζόν πανηγύρισαν οι Λος Άντζελες Λέικερς απέναντι στους Σανς και τον συγκλονιστικό αλλά πολύ... μόνο, Κέβιν Ντουράντ.

Την πρώτη τους νίκη την φετινή σεζόν στο NBA πανηγύρισαν οι Λος Άντζελες Λέικερς του Λεμπρόν Τζέιμς.

Οι πρωταθλητές του 2020 επικράτησαν των Φίνιξ Σανς με τελικό σκορ 100-95 κάνοντας μια μεγάλη ανατροπή στην τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 28-11.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Άντονι Ντέιβις με 30 πόντους, 13 ριμπάουντ, 3 τάπες και 3 κλεψίματα σε 39 λεπτά συμμετοχής. Ο «Βασιλιάς» στα 35 λεπτά που έμεινε στο παρκέ μέτρησε 21 πόντους, 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ ενώ με 4 συνεχόμενους δικούς του πόντους «κλείδωσε» η υπόθεση νίκη για τους Λέικερς.

Για τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Κέβιν Ντουράντ με 39 πόντους και 11 ριμπάουντ. Ο 35χρονος σταρ φάνηκε πολύ… μόνος αφού δεν αγωνίστηκε ούτε ο Ντέβιν Μπούκερ ούτε ο Μπράντλει Μπιλ.

Δεκάλεπτα: 18-30, 30-22, 24-32, 28-11.