Συντριβή των Λέικερς από τους Σίξερς (138-94) – Πήραν τη ματσάρα με τους Πέλικανς οι Τζαζ (114-112)

Οι Σίξερς διέλυσαν τους Λέικερς στην ιστορική βραδιά του ΛεΜπρόν Τζέιμς, ενώ η Γιούτα πήρε μεγάλη νίκη επί των Πέλικανς.

Μια πάρα πολύ βαριά ήττα υπέστησαν οι Λος Άντζελες Λέικερς από τους Σίξερς, με την ομάδα της Φιλαδέλφεια να επικρατεί με το ευρύ 138-94 στην Πενσιλβάνια. Σε ένα ματς που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς έγραψε ιστορία αφού έγινε ο παίκτης με τα περισσότερα συνολικά λεπτά συμμετοχής σε κανονική περίοδο και πλέι-οφ στην ιστορία του ΝΒΑ.

Koρυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Ταϊρίζ Μάξι και Τζόελ Εμπίντ που σημείωσαν 31 και 30 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τους Καλιφορνέζους ξεχώρισαν ο ΛεΜπρόν με 18 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις που μέτρησε 17.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Στη Γιούτα, οι Τζαζ πήραν μεγάλη νίκη σε ένα τρομερό ματς απέναντι στους Νιου Ορλίνς Πέλικανς, επικρατώντας με σκορ 114-112. Μοιραίος για τους φιλοξενούμενος ήταν ο Μπράντον Ίνγκραμ που αστόχησε στο τελευταίο σουτ για να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Κορυφαίος για τους «μορμόνους» ήταν ο Κεγιόντε Τζορτζ με 19 πόντους, έχοντας τις πολύτιμες βοήθειες του Τζόρνταν Κλάρκσον που πρόσθεσε άλλους 16. Στην αντίπερα όχθη, για τους «πελεκάνους», πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζάιον Γουίλιαμσον με 26 πόντους, ενώ ο Ίνγκραμ σταμάτησε στους 25.