Σέλτικς – Μάτζικ 128-111: Μόνη πρώτη στην κορυφή η Βοστώνη

Οι Μπόστον Σέλτικς δείχνουν ασταμάτητοι και έπειτα από νέα νίκη απέναντι στους Ορλάντο Μάτζικ (128-111) έχουν μείνει μόνοι πρώτοι με το καλύτερο ρεκόρ στο ΝΒΑ.

Οι Σέλτικς δεν σταματάνε με τίποτα, καθώς τα ξημερώματα του Σαββάτου (16/12) επικράτησαν και των Ορλάντο Μάτζικ με 128-111.

Το ματς ήταν μονόδρομος όταν η ομάδα της Βοστώνης πήρε το προβάδισμα στα τέλη της πρώτης περιόδου. Η παρέα του Τζέισον Τέιτουμ δεν άφησε τη διαφορά από τα χέρια της και κάθε λεπτό που περνούσε την ανέβαζε ακόμη περισσότερο μέχρι αυτή να φτάσει στο +25 στο τρίτο δωδεκάλεπτο (98-73).

Με την τέταρτη περίοδο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα, οι Σέλτικς απόλαυσαν τη μοναξιά της πρωτιάς με το καλύτερο ρεκόρ σε όλο το ΝΒΑ έχοντας 19-5 και μία νίκη περισσότερη από τους Μινεσότα Τίμπεργουλβς.

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Τέιτουμ με 30 πόντους με τον Πρίτσαρντ να προσθέτει άλλους 21. Σε χαμηλά νερά οι Γουάιτ και Μπράουν οι οποίοι πέτυχαν από 19 και 18 αντίστοιχα.

Από την άλλη μεριά, το Ορλάντο δεν είδε κάποιον παίκτη του να ξεπερνάει τους 20 πόντους με τον Σαγκς να σταματάει στους 19 και τον Κόουλ Άνθονι στους 17. Παρά την ήττα οι Μάτζικ βρίσκονται μία θέση κάτω από τους Μιλογουόκι Μπακς με ρεκόρ 16-8.