Μάβερικς – Μπακς 117-129: Ο Γιάννης έβγαλε «48αρι» και τα «ελάφια» πέρασαν από το Ντάλας

Έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που σημείωσε 48 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς πέρασαν από το Ντάλας, επικρατώντας με σκορ 129-117 των Μάβερικς.

Την 33η νίκη του πανηγυρίζουν οι Μιλγουόκι Μπακς που πέρασαν από το Τέξας, επικρατώντας με σκορ 129-117 των Ντάλας Μάβερικς. Τα «ελάφια» είχαν σε πολύ μεγάλη μέρα τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που μέτρησε 48 πόντους, 10 ασίστ, 6 ριμπάουντ και 5 κλεψίματα στα 40 λεπτά που έμεινε στο παρκέ.

Η ομάδα του Ντοκ Ρίβερς ξεκίνησε πάρα πολύ άσχημα την αναμέτρηση, αφήνοντας τον Λούκα Ντόντσιτς και την παρέα του να κάνουν ό,τι θέλουν στο γήπεδο. Κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μείνουν με 24 πόντους πίσω από το πρώτο δωδεκάλεπτο (44-20). Η απάντηση της όμως ήταν άμεση αφού στη δεύτερη περίοδο οι Μπακς ήταν εξαιρετικοί μειώνοντας με τη λήξη του ημιχρόνου σε 65-60.

Στην τρίτη περίοδο τα «ελάφια» πήραν ουσιαστικά για πρώτη φορά τα ηνία του ματς και στο τελευταίο δωδεκάλεπτο διασφάλισαν πως δεν θα απειληθούν από τους Μάβερικς, παίρνοντας έτσι μια πολύ σημαντική νίκη με το τελικό 129-117.

Πλην του «Greek Freak» που ήταν απολαυστικός, ο Ντέιμιαν Λίλαρντ έκανε εξαιρετική δουλειά για το Μιλγουόκι έχοντας 30 πόντους, ενώ ο Μπόμπι Πόρτις πρόσθεσε άλλους 12. Από την άλλη πλευρά, ο Λούκα Ντόντσιτς είχε 40 πόντους με 11 ασίστ, παίρνοντας πολύτιμες βοήθειες από τους Μάξι Κλέμπερ και Τζος Γκριν με 21 και 20 πόντους αντίστοιχα.

Τα δωδεκάλεπτα: 44-20, 65-60, 92-93, 117-129