Ασταμάτητοι κόντρα στους Κινγκς οι Χιτ (110-121) – «Καθάρισαν» τους Πέισερς οι Ράπτορς (122-130)

Οι Χιτ δεν αντιμετώπισαν προβλήματα κόντρα στους Κινγκς, παρά την απουσία του Μπάτλερ, επικρατώντας 121-110, ενώ μεγάλη νίκη πανηγύρισαν οι Ράπτορς στην έδρα των Πέισερς.

Αρκετά «φτωχή» θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η βραδιά του ΝΒΑ καθώς το πρόγραμμα περιελάμβανε μόλις τέσσερις αναμετρήσεις, το θέαμα όμως παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα.

Οι Μαϊάμι Χιτ είχαν τους Μπάτλερ, Μπράιαντ και Γιόβιτς εκτός λόγω τιμωρίας, αυτό όμως δεν τους εμπόδισε από το να πάρουν μια μεγάλη νίκη στην έδρα των Κινγκς με σκορ 121-110. Η ομάδα της Φλόριντα ήταν εξαιρετική από την τρίτη περίοδο και έπειτα, φτάνοντας στο θετικό αποτέλεσμα.

Κορυφαίος ήταν ο Μπαμ Αντεμπάγιο με 28 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσε ο Χουάν Χακέζ με 26. Από την άλλη πλευρά, ο Κίγκαν Μάρεϊ σταμάτησε στους 28 με τον Ντε’ Άαρον Φοξ να προσθέτει άλλους 27. Τριπλ-νταμπλ από τον Ντομάντας Σαμπόνις με 14 πόντους, 14 ριμπάουντ και 10 ασίστ.

Δείτε ΕΔΩ τα στατιστικά του αγώνα*

Παράλληλα, οι Τορόντο Ράπτορς «άλωσαν» την Ιντιανάπολις, επικρατώντας των Πέισερς με σκορ 130-122 σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά αμφίρροπο, ενώ η τρίτη περίοδος άνηκε αποκλειστικά στους Καναδούς. Οι Πέισερς έκαναν την αντεπίθεσή τους στις αρχές του τέταρτου δωδεκαλέπτου, προηγήθηκαν, όμως οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που πήραν τη νίκη.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 24 πόντους, ενώ τριπλ-νταμπλ σημείωσε ο Σκότι Μπαρνς με 21 πόντους, 12 ριμπάουντ και 12 ασίστ. Στην αντίπερα όχθη, ο Μπένεντικτ Μάθουριν σταμάτησε στους 34 πόντους, με τον Πασκάλ Σιάκαμ να προσθέτει άλλους 27.