Ο Γιάννης έκανε πλάκα στους πρωταθλητές (pics & vid)

Ταπείνωσαν τους πρωταθλητές μέσα στο σπίτι τους τα «ελάφια», επικρατώντας με 134-111.

Επιβλητική νίκη μέσα στο Όκλαντ πέτυχε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και οι Μιλγουόκι Μπακς, καθώς η ομάδα του Μάικ Μπούντενχόλζερ επικράτησε με 134-111.

Μετά από μια πρώτη περίοδο με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, το Μιλγουόκι λίγο πριν το ημίχρονο κατάφερε να ξεφύγει με 13 (64-51).

Στο δεύτερο ημίχρονο η διαφορά ανέβηκε ακόμη περισσότερο, φτάνοντας ακόμα και τους 29 πόντους, προτού οι «πολεμιστές» συμμαζέψουν την τελική διαφορά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 24 πόντους, 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ, «καταπίνοντας» στο προσωπικό του ματσάρισμα τον Κέβιν Ντουράντ (17 πόνοτους με 6/15 σουτ). Εκτός από τον Έλληνα σούπερ σταρ οι Έρικ Μπλέντσο (26 πόντοι, 6 ασίστ) και Μάλκολμ Μπρόγκντον (20 πόντοι).

Αντίθετα ο Στεφ Κάρι έμεινε στους 10 πόντους, όντας απελπιστικά άστοχος (5/14) στα εντός πεδιάς σουτ.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα των πρωταθλητών μετά από 8 συνεχόμενες νίκες.