Διέλυσαν τους Τζαζ οι Μάβερικς, νίκη για Γουλβς

Εκπληκτική εμφάνιση από τους Μάβερικς που ισοπέδωσαν τους Τζαζ με 118-68! Νίκη και για τος Γουλβς κόντρα στους Πέλικανς με 107-100.

Οι Μάβερικς βρέθηκαν σε τρομερή βραδιά και «πάτησαν» τους Τζατ τους οποίους φιλοδώρησαν με 50άρα. Η παρέα του Λούκα Ντόνσιτς διέσυρε την ομάδα της Γιούτα επικρατώντας με το εντυπωσιακό 118-68.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο, με το Ντάλας να προηγείται με 30-24 στην πρώτη περίοδο και 58-46 στο ημίχρονο. Κάπου εκεί όμως οι φιλοξενούμενοι μάλλον έφυγαν από το γήπεδο και το σκορ πήρε μυθικές διαστάσεις φτάνοντας στο τελικό 118-68.

Με τη νίκη αυτή οι Μάβερικς έφτασαν στο 6-8, με τους Τζαζ να έχουν πλέον 7-7, αλλά να τους μένει αυτό το εξαιρετικά βαρύ σκορ. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπέιρνς που πέτυχε 19 πόντους και τον ακολούθησαν οι Μπαρέα με 14 και Ντόνσιτς, Πάουελ με 13. Για τους τραγικούς ηττημένους ο Ρούμπιο είχε 11 και από 10 οι Γκομπέρ και Μίτσελ.

Γουλβς – Πέλικανς 107-100

Mεγάλο ματς στην Μινεσότα με τους Γουλβς να επικρατούν με 107-100 των. Η ανταλλαγή του Τζίμι Μπάτλερ με τους Ρόμπερτ Κόβινγκτον και Ντάριο Σάριτς έκανε καλό στους Γουλβς που πήραν σπουδαία νίκη.

Ο Καρλ-Άντονι Τάουνς με 25 πόντους και 16 ριμπάουντ και ο απελευθερωμένος Άντριου Γουίγκινς με 23 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των Γουλβς. Για τους Πέλικανς, ο Ετουάν Μουρ είχε 31 πόντους και ο Άντονι Ντέιβις 29 πόντους, 11 ριμπάουντ και 4 κοψίματα.