Λέικερς – Μάτζικ 104-108

Την δεύτερη τους νίκη επί των Λέικερς για φέτος, πανηγύρισαν οι Ορλάντο Μάτζικ, καθώς επικράτησαν της παρέας του Λεμπρόν Τζέιμς με 108-104.

Το Ορλάντο δείχνει πως θέλει να αφήσει πίσω του, την περσινή πολύ κακή χρονιά, καθώς επικράτησε για δεύτερη φορά φέτος των Λος Άντζελες Λέικερς, αυτή τη φορά με 108-104 και μάλιστα εκτός έδρας.

Οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το πολύ δυνατό ξεκίνημα της ομάδας του Λος Άντζελες και αφού έμειναν για ένα ημίχρονο κοντά στο σκορ, πέρασαν μπροστά στην 3η περίοδο, φτάνοντας την διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους (86-71).

Οι παίκτες του Λουκ Ουόλτον έκαναν την αντεπίθεση τους και κατάφεραν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα (104-104) 2 λεπτά πριν τη λήξη, ωστόσο δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, γνωρίζοντας την ήττα με 108-104.

Εκπληκτική εμφάνιση από τον Νίκολα Βούτσεβιτς, ο οποίος μέτρησε 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 μπλοκ, ενώ είχε άξιους συμπαραστάτες τους Όγκουστιν (12π, 9 ασίστ) και Γκόρντον (17π, 4 ριμπάουντ).

Ο Λεμπρόν Τζέιμς πραγματοποίησε μία σχετικά μέτρια εμφάνιση, μετρώντας 24 πόντους, 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ, ενώ υπέπεσε σε 6 λάθη. Πολύ καλοί οι Ίνγκραμ με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ και Κούζμα με 21 πόντους, 5 ασίστ, δίχως να καταφέρουν όμως να οδηγήσουν την ομάδα τους στη νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-19,23-32,19-35,33-22