Νέο ρεσιτάλ του Γιάννη (129-115, vid)

οι Μπακς παραμένουν στην κορυφή του ΝΒΑ και ο Αντετοκούνμπο οργιάζει. Triple-double στη νίκη επί των Νετς

Ο Γιάννης κάνει χρονιά MVP και το Μιλγουόκι συνεχίζει να ζει ένα όνειρο. Οι Μπακς πέτυχαν νέα νίκη, τη φορά αυτή επί των Νετς (129-115) έφτασαν το ρεκόρ τους στο 25-10 και οδηγούν την κούρσα σε ολόκληρο το ΝΒΑ δημιουργώντας αίσθηση.

Ο Αντετοκούνμπο δεν είχε αντίπαλο και απόψε.  Με 31 πόντους, εκπληκτικά ποσοστά (3/5 βολές, 11/14 δίποντα, 2/3 τρίποντα), 10 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 τάπες σε 34 λεπτά συμμετοχής. Μια ορχήστρα του ενός. Μάλιστα πέτυχε 14 πόντους στην τέταρτη περίοδο στο σημείο που το Μπρούκλιν προσπάθησε να επιστρέψει στην διεκδίκηση της νίκης.

Ο Κρις Μίντλετον με 29, ο Μπρουκ Λόπεζ με 24 και ο Μάλκολμ Μπρόγκντον με 18 πόντους ήταν οι κυριότεροι συμπαραστάτες του 24χρονου σούπερ σταρ ο οποίος έχει ως εδώ έναν τρομακτικό μέσο όρο: 26,5 π./12,8ριμπ./5.9ασ.

Να σημειώσουμε φυσικά ότι η ομάδα του Μάικ Μπούντενχολζερ έστησε πάρτι πίσω από τα επτά μέτρα στον τελευταίο της αγώνα για το έτος, έβαλε 21/51 τρίποντ

Το Μιλγουόκι μετρά οκτώ νίκες στα τελευταία δέκα ματς, και έτσι όπως το πάει γίνεται πλέον ένα απο τα υπολογίσιμα μεγέθη ακόμη και για την παρουσία του στους φετινούς τελικούς.

Ο Σαμπάζ Ναπίερ με 32 και ο Κένεθ Φαρίντ με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ πάλεψαν περισσότερο από τους Νετς. Δείτε τις καλύτερες αποψινές στιγμές του Γιάννη στη νέα του παράσταση.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-23, 71-62, 106-96, 129-115