Μπλέιζερς – Σίξερς 129-95

Οι Σίξερς αγωνίστηκαν κόντρα στους Μπλέιζερς χωρίς τον Τζοέλ Εμπίντ και διασύρθηκαν, με τους γηπεδούχους να κερδίσουν με 129-95.

Ο Τζοέλ Εμπίντ απουσίασε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο και οι Μπλέιζερς διέλυσαν τους 76ερς με 34 πόντους διαφορά στο Moda Center! Συγκεκριμένα, οι Μπλέιζερς ήταν εξαιρετικοί σε αντίθεση με τους φιλοξενούμενους και με ηγέτες τους Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ νίκησαν 129-95 σε ένα ματς που διαφορά άγγιξε ακόμα και τους 43 πόντους!

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Σι Τζέι ΜακΚόλουμ, που πέτυχε 35 πόντους με 13/18 σουτ σε 28 λεπτά, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Ντέιμιαν Λίλαρντ (15), Αλ-Φαρούκ Αμίνου (16) και Γιουσούφ Νούρκιτς (14).

Ο Μπεν Σίμονς (19 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ των Σίξερς, ενώ σε πολύ κακή βραδιά βρέθηκε ο Τζίμι Μπάτλερ, που είχε 5 πόντους με 2/12 σουτ και -22 στον δείκτη +/- στα 26 λεπτά που αγωνίστηκε.