Θάντερ – Μπακς 118-112

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο (27π., 18ρ. συνολικά) αλλά δεν ήταν αρκετή για να αποφύγουν την ήττα οι Μπακς από τους Θάντερ του εκπληκτικού Πολ Τζορτζ με 108-112.

Οι Θάντερ έβαλαν φρένο στους Μπακς και τον Γιάννη Αντετοκούνμπο με τον Πολ Τζορτζ να κάνει σπουδαία εμφάνιση και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του με 118-112. Με αυτή τη νίκη οι Θάντερ ανέβηκαν στο 31-18 ενώ τα «Ελάφια» έπεσαν στο 35-13.

Ο Γιάννης δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς και χαρακτηριστικό είναι ότι δέχτηκε επτά τάπες ενώ στο πρώτο ημίχρονο πέτυχε μόλις τρεις πόντους, όλους από βολές. Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε στροφές και έφτασε μάλιστα σε double-double με 27 πόντους και 18 ριμπάουντ αλλά δεν ήταν αρκετά. Συνολικά ο Γιάννης στα 35 λεπτά που έμεινε στο παρκέ, είχε 27 πόντους με 5/17δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/12 βολές, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 λάθη.

Για τους Μπακς, τον Αντετοκούνμπο ακολούθησαν στο σκοράρισμα οι Μίντλεντον και Λόπεζ που είχαν από 19 πόντους.

Από την άλλη για τους Θάντερ ο Πολ Τζορτζ ξεχώρισε με 36 πόντους (8/12τρ.), 13 ριμπάουντ ενώ ο Ράσελ Ουέστμπρουκ έκανε ακόμη ένα triple-double έχοντας 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 11 ασίστ.

Τα δωδεκάλεπτα: 31-25, 56-42, 89-79, 118-112