Ορλάντο Μάτζικ – Οκλαχόμα Σίτι Θάντερ 122-132

Με τον Πολ Τζορτζ σε ημιάγρια κατάσταση και τον Ράσελ Γουέστμπρουκ να πετυχαίνει άλλο ένα triple double, οι Θάντερ επιβλήθηκαν των Μάτζικ με 132-122.

Οι Θάντερ υποδέχτηκαν στην Οκλαχόμα και το Chesapeake Energy Arena τους Ορλάντο Μάτζικ σε ένα πολύ καλό και ανταγωνιστικό παιχνίδι. Οι Μάτζικ μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, είχαν διάρκεια στην απόδοσή τους και κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο στο +7 (69-62). Είχαν το προβάδισμα μέχρι τα τέλη του τρίτου δωδεκάλεπτου μάλιστα, μέχρι το… ξύπνημα των Θάντερ που κατάφεραν να μπουν στην τελευταία περίοδο με ένα υπέρ τους +6 (98-92).

Στο τέταρτο δωδεκάλεπτο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να εδραιώσουν μια διαφορά στο όριο των 10 πόντων την οποία υπερασπίστηκαν χωρίς πρόβλημα μέχρι το τέλος, με το 132-122 να είναι το σκορ της αναμέτρησης.

Απίστευτος για άλλη μια φορά ο Τζορτζ (39π/8 ριμπ), καταλυτικός ο… τριπλός Γουέστμπρουκ (16π/15 ριμπ/16 ασίστ) και πολύτιμοι οι Γκραντ (19π/11 ριμπ) και Σρέντερ (20π) που ώθησαν τους Θάντερ στη νίκη που τους φέρνει στην 3η θέση της Δύσης με ρεκόρ 34-19.

11οι στην Ανατολή βρίσκονται πλέον οι Μάτζικ (22-32), με τους Ρος (26π), Φουρνιέ (25π με 4/7 τρίποντα) και Γκόρντον (18π/10 ασίστ) να προσπαθούν αλλά να υποκλίνονται εν τέλει στην ανωτερότητα των παικτών του Ντόνοβαν.