Ντένβερ Νάγκετς – Ντάλας Μάβερικς 114-104

Οι Ντένβερ Νάγκετς επικράτησαν των (χωρίς Ντόντσιτς) Ντάλας Μάβερικς με 114-104, χάρη σε ένα εξαιρετικό τρίτο δωδεκάλεπτο και συνεχίζουν απτόητοι στην 2η θέση της Δύσης.

Οι Ντάλας Μάβερικς υποδέχθηκαν στο American Airlines Center τους Ντένβερ Νάγκετς. Οι γηπεδούχοι που αγωνίζονταν χωρίς τον Λούκα Ντόντσιτς, ήταν πολύ ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, μην αφήνοντας τους Νάγκετς να ξεφύγουν, με το 52-51 υπέρ των Σβόλων να είναι αντιπροσωπευτικό της εικόνας της αναμέτρησης έως τότε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως οι παίκτες του Μαλόουν βγήκαν… γκαζωμένοι και με ένα εξαιρετικό επί μέρους 39-23, έκλεισαν την περίοδο με το υπέρ τους 91-74. Από εκεί και πέρα η νίκη αποδείχθηκε… τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να μειώσουν στο τελικό 114-104.

Τρείς παίκτες είχαν double double για τους 2ους στη Δύση Νάγκετς (40-18), με τους Γιόκιτς (19π/13 ριμπ), Μίλσαπ (17π/13 ριμπ) και Πλάμλι (12π/13 ριμπ) να κάνουν πού καλό ματς και τον Αζάια Τόμας να προσθέτει άλλους 16 πόντους. Από την άλλη οι Μάβερικς έπεσαν στο 26-32 και την 12η θέση στη Δύση, με τους Μπράνσον (22π) και Πάουελ (20π) να παλεύουν μόνοι τους.