Σανς – Μπάκς 114-105

Για πρώτη φορά στη σεζόν οι Μπακς ηττήθηκαν σε δύο σερί ματς, με τους Σανς αν και τελευταίοι σε όλο το NBA να επικρατούν της ομάδας του Γιάννη Αντετοκούνμπο με 114-105.

Ήττα σοκ για τους Μπακς που ηττήθηκαν από την ομάδα με το χειρότερο ρεκόρ στο NBA και για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν έκαναν δύο κολλητές ήττες. Στο 48-16 πλέον τα «Ελάφια», στο 14-51 οι Σανς που πραγματοποίησαν μια από τις εκπλήξεις της σεζόν.

Οι Μπακς βρέθηκαν και στο +13 στην δεύτερη περίοδο ωστόσο το ημίχρονο τους βρήκε μόλις ένα καλάθι μπροστά. Στο δεύτερο μέρος οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι και περίπου ενάμισι λεπτό πριν το φινάλε όταν και το σκορ ήταν ισόπαλο 103-103. Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκαναν ένα επιμέρους 11-2 και έφτασαν σε μια σπουδαία και ανέλπιστη νίκη.

Ο Γιάννης ήταν αρκετά καλός και είχε 21 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ 19 πόντους είχε ο Μπρόγκντον.

Για τους νικητές ο Ούμπρε ήταν ο κορυφαίος με 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, ο Μπούκερ είχε 22 πόντους και ο Έιτον 19 με 12 ριμπάουντ.