Σαν Αντόνιο Σπέρς – Μιλγουόκι Μπακς 121-114

Οι Σπερς επικράτησαν εντός έδρας των Μπακς με 121-114, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Αντετοκούνμπο που πέτυχε double double.

Οι Σπερς υποδέχτηκαν στο AT&T Center του Σαν Αντόνιο τους Μιλγουόκι Μπακς. Τα Ελάφια ξεκίνησαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση φέρνοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα, με το πρώτο δωδεκάλεπτο να κλείνει τελικά υπέρ τους με 32-25.

Εικόνα που διατηρήθηκε και στη δεύτερη περίοδο με τους Μπακς να βρίσκουν λύσεις επιθετικά και να παραμένουν σταθερά στο προβάδισμα το οποίο διατήρησαν μέχρι την ανάπαυλα του ημιχρόνου (60-54).

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι που ποτέ δεν έχασαν την επαφή με το σκορ, έβγαλαν αντίδραση, πέρασαν μπροστά και το ματς έγινε κανονικό ντέρμπι με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ.

Κάτι που δεν έγινε στο τέταρτο δεκάλεπτο όταν οι Σπερς βρήκαν ρυθμό και στις δύο πλευρές του παρκέ, προηγήθηκαν ακόμα και με +15 (109-94), με το Μιλγουόκι να καταφέρνει στο τέλος μόνο να μειώσει για το τελικό 121-114 υπέρ των Σπιρουνιών, μιας από τις καλύτερες εντός έδρας ομάδες της Λίγκας.

5η σερί νίκη για το Σαν Αντόνιο που έφτασε στην 7η θέση της Δύσης με ρεκόρ 38-29 και είχε σε εξαιρετικό βράδυ τους Όλντριτζ (29π/15 ριμπ) και ΝτεΡόζαν (28π).

Από την άλλη οι Μπακς παραμένουν η ομάδα με το καλύτερο ρεκόρ στη Λίγκα (50-17), αλλά η καλή βραδιά του… διπλού Αντετοκούνμπο (27π/13 ριμπ/6 ασίστ) και του Έρικ Μπλέντσο (21π) δεν ήταν αρκετές για μία ακόμα νίκη.

Τα δωδεκάλεπτα: 25-32, 29-28, 33-23, 34-31