Μαϊάμι Χιτ – Μιλγουόκι Μπακς 98-113

Οι Μιλγουόκι Μπακς κατέγραψαν μια Ιστορική ανατροπή ερχόμενοι από το -20 του ημιχρόνου και νικώντας τους Χιτ με 113-98, με τον Αντετοκούνμπο να κάνει τα πάντα στο παρκέ.

Οι Χιτ υποδέχθηκαν στην American Airlines Arena του Μαϊάμι τους Μιλγουόκι Μπακς. Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τους γηπεδούχους που πήραν από την αρχή το προβάδισμα και μάλιστα έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +18 (37-19). Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο δεύτερο δωδεκάλεπτο με τους Χιτ να είναι εμφανώς καλύτεροι, με τη διαφορά ημιχρόνου να καταγράφεται στο +20 (62-42).

Το ματς έμοιαζε χαμένο για τους Μπακς, αλλά η ομάδα του κόουτς Μπουντενχόλζερ είχε άλλη γνώμη. Άλλαξε ταχύτητα στο παρκέ, ανέβασε την ένταση σε άμυνα και επίθεση και κατάφερε στο τέλος της τρίτης περιόδου να φέρει το ματς στον πόντο (80-79)! Το μομέντουμ ήταν ξεκάθαρα για τα Ελάφια που προηγήθηκαν για πρώτη φορά στο 37’ (81-80) και από εκεί και πέρα δεν κοίταξαν ποτέ πίσω.

Πήραν μάλιστα τη νίκη με διαφορά 15 πόντων (113-98) γράφοντας Ιστορία στη Λίγκα. Οι Μπακς έγιναν η μόνη ομάδα στα χρονικά του ΝΒΑ που έχανε στο ημίχρονο με 20+ πόντους διαφορά και κατάφερε να επικρατήσει με +11.

Όλα αυτά χωρίς τον Μπρόγκντον που αποχώρησε τραυματίας. Αλλά ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ήταν και πάλι η κολώνα των Μπακς αγγίζοντας το triple double (33π/16 ριμπ/9 ασίστ) και έχοντας τη βοήθεια των Μίντλετον (21π/8 ασίστ) και Μπlέντσο (17π), για την 52η νίκη των πρωτοπόρων του ΝΒΑ με ρεκόρ 52-17.

Από την άλλη οι Χιτ παρέμειναν στην 8η θέση (32-36) συνεχίζοντας να δίνουν τη μάχη τους για τα playoffs, μιας και πέραν των Γουίνσλοου (20π) και Γουάιτσαϊντ (14π/11 ριμπ), ουδείς κατάφερε να κάνει τη διαφορά.