Κλίβελαντ Καβαλίερς – Μιλγουόκι Μπακς 107-102

Οι Μπακς παρατάχθηκαν χωρίς τον Αντετοκούνμπο και άλλους έξι παίκτες και ηττήθηκαν από τους Καβαλίερς με 107-102.

Οι Καβαλίερς υποδέχθηκαν στην Quicken Loans Arena του Κλίβελαντ τους πρωτοπόρους του ΝΒΑ, Μιλγουόκι Μπακς, οι οποίοι κατέβηκαν χωρίς 7 παίκτες με σημαντικότερη απουσία τον Γιάννη Αντετοκούνμπο που πήρε ανάσες, αναρρώνοντας παράλληλα από ένα διάστρεμμα που τον ταλαιπωρούσε.

Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν την κατάσταση αυτή και μετά από ένα ισοδύναμο πρώτο δωδεκάλεπτο προηγήθηκαν με 11 πόντους (58-47) στο ημίχρονο. Οι Μπακς όπως ήταν αναμενόμενο μείωσαν τη διαφορά, κατάφεραν και πέρασαν μπροστά στο σκορ και τελικά μπήκαν στην κρίσιμη τέταρτη περίοδο στα ίσια (81-81).

Εκεί οι Καβαλίερς δεν έχασαν ποτέ το προβάδισμα, ωστόσο η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι μέχρι το τέλος. Το Μιλγουόκι μάλιστα είχε την ευκαιρία με το σκορ στο 105-102 να στείλει το ματς στην παράταση. Ο Ιλιάσοβα όμως αστόχησε σε σουτ τριών πόντων για να διαμορφώσει το τελικό 107-102 ο Κλάρκσον με δύο βολές.

Πρώτοι στο ΝΒΑ με ρεκόρ 53-19 βρίσκονται οι Μπακς που είχαν ως κορυφαίους τους Μίντλετον (26π/12 ριμπ), Μπλέντσο (24π/8 ριμπ/8 ασίστ) και Λόπεζ (19π). Από την άλλη οι Καβς βρίσκονται στην 14η θέση της Ανατολής (19-53), παίρνοντας τη νίκη με μπροστάρηδες τους Σέξτον (25π) και Κλάρκσον (23π).