Χιούστον Ρόκετς – Σαν Αντόνιο Σπερς 111-105

Οι Ρόκετς κοντραρίστηκαν με τους Σπερς στο ντέρμπι του Τέξας, με τον Τζέιμς Χάρντεν να πετυχαίνει 61 πόντους και να δίνει στις Ρουκέτες τη νίκη με 111-105.

Οι Ρόκετς υποδέχτηκαν στο Toyota Center του Χιούστον τους Σαν Αντόνιο Σπερς στο ντέρμπι του Τέξας. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ καλύτερα και με τον Μούσια να πετυχαίνει ήδη 27 πόντους στο πρώτο δωδεκάλεπτο, κατάφεραν στην ανάπαυλα του ημιχρόνου να προηγούνται με 62-47.

Οι παίκτες του Γκρεγκ Πόποβιτς όπως ήταν αναμενόμενο, έβγαλαν αντίδραση, έτρεξαν ένα επί μέρους 34-19 στην τρίτη περίοδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν το ματς σε 81-81. Μάλιστα κατάφεραν στο τέταρτο δωδεκάλεπτο να προηγηθούν ακόμα και με 100-94.

Τότε όμως μίληγσε και πάλι ο Χάρντεν με 13 σερί πόντους, επαναφέροντας τους Ρόκετς στο προβάδισμα, για να σφραγίσει τη νίκη στο τέλος ο Κρις Πολ, για το 111-105.

Στην 3η θέση της Δύσης βρίσκονται οι Ρόκετς με ρεκόρ 46-27, με τον εκνευριστικά… εύστοχο αυτή τη φορά Χάρντεν (61 πόντοι με 19/34 σουτ) να πετυχαίνει πάνω από ντους μισούς πόντους της ομάδας του.

Από την άλλη οι Σπερς βρίσκονται στην 8η θέση της Δύσης (42-31), μιας και οι Φορμπς (20π), Γουάιτ β(18π/8 ριμπ) και ΝτεΡόζαν (16π/8 ριμπ/8 ασίστ) δεν κατάφεραν να δώσουν τη νίκη στο Σαν Αντόνιο.