Επιτυχίες στην R-GT για το Abarth 124 Rally

Το Abarth 124 Rally παραμένει ανταγωνιστικό και στην κατηγορία R-GT, στα πιο σημαντικά ευρωπαϊκά πρωταθλήματα ράλι, μετράει 16 αλλεπάλληλες επιτυχίες, καθώς στο Rallye de Ourense στην Ισπανία, οι Ισπανοί Αλμπέρτο Μονάρι και Ροντρίγκο Σανχουάν, κατετάγησαν τέταρτοι, ενώ ήταν πρώτοι στο R-GT και στα δικίνητα. Όσον αφορά στο Rallye des Vosges στη Γαλλία, οι Γάλλοι Ραφαέλ […]

Όσον αφορά στο Rallye des Vosges στη Γαλλία, οι Γάλλοι Ραφαέλ Αστιέ και Φρεντερίκ Βοκλέρ σημείωσαν τον καλύτερο χρόνο και στις 12 ειδικές διαδρομές, καταλαμβάνοντας την πρώτη θέση, ενώ στο ράλι Σαρδηνίας, ο Αντρέα Νόρι και η Σοφία Περούτσι κέρδισαν την κατηγορία RC3.

Όσον αφορά στην Αυστρία, 30 νεαροί με οχήματα που ήταν εφοδιασμένα με κινητήρες Abarth και μετείχαν στο πρωτάθλημα Adac F4, διαγωνίστηκαν στην πίστα Red Bull Ring. Στον πρώτο αγώνα κέρδισε ο Έντσο Φιτιπάλντι, εγγονός του δυο φορές παγκόσμιου πρωταθλητή στη Formula 1, Έμερσον, στον δεύτερο επικράτησε ο Γερμανός Λίριμ Τζεντέλι και στον τρίτο ο Νεοζηλανδός Λίαμ Λόσον.