ΗΠΑ – Νιγηρία 81-72: Ξεκίνημα με το δεξί για την γυναικεία Team USA (vid)

Με νίκη ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους οι ΗΠΑ επικρατώντας της Νιγηρίας με σκορ 81-72 στην πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου του Ολυμπιακού τουρνουά μπάσκετ γυναικών.

Ιδανική αρχή έκανε η Εθνική ΗΠΑ γυναικών στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ επικρατώντας της Νιγηρίας με 81-72 για την πρεμιέρα του δευτέρου ομίλου.

Παρά το καλό ξεκίνημα των Αφρικανών και το προβάδισμα που είχαν στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, οι Αμερικανίδες ανέβασαν στροφές, έτρεξαν ένα σερί 12-27 στη δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενες με διψήφια τιμή (32-44).

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Team USA δεν δυσκολεύτηκε να αυξήσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά και μπήκε στην τελευταία περίοδο με το σκορ στο 50-70. Παίζοντας με «σβηστές μηχανές» στα τελευταία λεπτά, έφτασε στη νίκη με σκορ 81-72 και ξεκίνησε ιδανικά την προσπάθειά της για την κατάκτηση του χρυσού μεταλλίου.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-44, 50-70, 72-81

Νιγηρία (Ότις Τζούνιορ Χάφλεϊ): Οκονκβό 2, Κουνάιγι-Ακπάνα 2, Μπαλογκούν, Μοχάμεντ, Αμουκαμάρα 10 (2), Ελονού 10 (2), Νιινγκίφα 5, Τσίντομ 7, Καλού 16, Μακαουλάι 11, Ογκβουμίκε, Ιμπέκβε 9 (2)

ΗΠΑ (Ντον Μισέλ Στάλεϊ): Λόιντ 8 (2), Ντίγκινς 1, Μπερντ, Άτκινς, Γκρέι 6, Ουίλσον 19, Στιούαρτ 9 (1), Κολίερ, Ταουράσι 10, Φόουλς 9, Τσαρλς 6, Γκρίνερ 13