Κλείσιμο
ΧΡΩΜΑ
ΚΟΚΚΙΝΟ
ΚΟΚΚΙΝΟ
ΠΡΑΣΙΝΟ
ΜΑΥΡΟ
ΚΙΤΡΙΝΟ
ΜΠΛΕ
Con-Troll: Και ποιος φταίει τώρα που έλειπε ο Μάνταλος;
NEWS:
ΚΛΕΙΣΙΜΟ

Ολυμπιακοί Αγώνες – Οι ελληνικές συμμετοχές της ενδέκατης ημέρας (2/8)

Η συμμετοχή των Λευτέρη Πετρούνια και Μίλτου Τεντόγλου στους τελικούς των αγωνισμάτων τους ξεχωρίζουν από το αυριανό πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ολυμπιακοί Αγώνες – Οι ελληνικές συμμετοχές της ενδέκατης ημέρας (2/8) | to10.gr

Την άνοδό της στον πίνακα των μεταλλίων έχει την δυνατότητα να πετύχει η Ελλάδα στην ενδέκατη ημέρα των Ολυμπιακών Αγώνων του Τόκιο.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Η ελληνική αποστολή στην ιαπωνική πρωτεύουσα ελπίζει βάσιμα, καθώς ο Λευτέρης Πετρούνιας και ο Μίλτος Τεντόγλου θα αγωνιστούν στους τελικούς των αγωνισμάτων τους.

Ο «Βασιλιάς» των κρίκων προκρίθηκε με την καλύτερη βαθμολογία στον τελικό και θέλει να υπερασπιστεί τον τίτλο που κατέκτησε πριν πέντε χρόνια στο Ρίο ντε Τζανέιρο.

Ο Τεντόγλου ανήκει στην ελίτ του άλματος εις μήκος και βρίσκεται ανάμεσα στα φαβορί για να ανέβει στο βάθρο. Ο Έλληνας Πρωταθλητής Ευρώπης έχει την καλύτερη επίδοση στον κόσμο για την φετινή χρονιά, με 8,60μ. και προκρίθηκε εύκολα στον τελικό, κάνοντας άλμα στα 8,22.

Η Εθνική ομάδα πόλο θα αντιμετωπίσει την Αμερική και θέλει την νίκη για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο και να έχει μια ευνοϊκή διασταύρωση στα προημιτελικά, που ξεκινούν την Τετάρτη.

Αναλυτικά οι ελληνικές συμμετοχές της αυριανής ημέρας:

ΣΤΙΒΟΣ
Olympic Stadium
-Σφυροβολία ανδρών/προκριματικός (03:00): Μιχάλης Αναστασάκης, Χρήστος Φραντζεσκάκης
-Μήκος ανδρών: Τελικός (04:20): Μίλτος Τεντόγλου
-200μ. γυναικών: Προκριματικός γύρος (04:30-05:18): Ραφαέλα Σπανουδάκη
-Επί κοντώ γυναικών: Προκριματικός γύρος (13:20)- Κατερίνα Στεφανίδη, Νικόλ Κυριακοπούλου, Ελένη Πόλακ
-200μ. γυναικών: Ημιτελικοί (13:25-13:39): Ραφαέλα Σπανουδάκη (εφόσον προκριθεί)

ΕΝΟΡΓΑΝΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ
Ariake Gymnastics Centre – Rings
-Τελικός κρίκων ανδρών (09:00): Λευτέρης Πετρούνιας

ΠΟΛΟ
Tatsumi Water Polo Centre
-Αγώνας A’ ομίλου (05:30): Ελλάδα – ΗΠΑ

ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΙΚΗ ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ
Tokyo Aquatics Centre
-Ντουέτο ελεύθερο πρόγραμμα/προκριματικός (13:30): Ευαγγελία Πλατανιώτη ή Μαρία-Ελλη Αλζιγκούζη-Κομηνέα, Εβελίνα Παπάζογλου

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ
Fujisawa
-470 ανδρών: Ιστιοδρομίες 9-10 (08:35): Παναγιώτης Μάντης – Παύλος Καγιαλής
Enoshima
-470 γυναικών: Ιστιοδρομίες 9-10 (06:05): Αιμιλία Τσουλφά – Αριάδνη Σπανάκη

Latest News

Ακολουθήστε στο Google News και μάθετε πρώτοι όλες τις αθλητικές ειδήσεις
Δείτε όλες τις τελευταίες Αθλητικές Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον Κόσμο, από