Εμμανουήλ Καραλής – To next big thing του επι κοντώ που έβαλε πλώρη για μετάλλιο στο Παρίσι (pics+vid)

Ο Έλληνας πρωταθλητής δεν μπόρεσε να ξεπεράσει τα 5.87μ. και μετά το τέλος του τρομερού αγώνα του, έκανε μία αφιέρωση στους γονείς του. «Ευχαριστώ μαμά και μπαμπά» ήταν το μήνυμα του Εμμανουήλ Καραλή, ο οποίος απέδειξε ότι το μέλλον του ανήκει, αφού βάζει πλώρη για ένα μετάλλιο στο Παρίσι το 2024!

Μια ανάσα από το βάθρο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο βρέθηκε ο Εμμανουήλ Καραλής, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση στο άλμα επι κοντώ.

Για να γίνει ξεκάθαρη η επιτυχία του 22χρονου αθλητή, παρά το γεγονός ότι δεν κατέκτησε κάποιο μετάλλιο, σημειώνεται ότι τερμάτισε πάνω από τον θρύλο του αγωνίσματος, Ρενό Λαβιλενί, ενώ τον πέρασαν μόνο ο Τιάγκο Μπρας από τη Βραζιλία, ο Αμερικανός Κρίστοφερ και ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις, ο οποίος κατέχει και το παγκόσμιο ρεκόρ στο επί κοντώ.

Λένε ότι κάθε εποχή στον αθλητισμό ορίζεται από τους ίδιους τους πρωταγωνιστές της και ο Εμμανουήλ Καραλής, ο γνωστός σε όλους ως «Manolo», είναι έτοιμος να χτίσει τη δική του εποχή στο επί κοντώ.

Άλλωστε, τα αθλητικά θεμέλια για να πετύχει τα όνειρά του τα έχει βάλει από πολύ μικρή ηλικία!

Ποιος είναι ο Εμμανουήλ Καραλής

Ο Εμμανουήλ Καραλής γεννήθηκε στις 20/10/1999 στην Αθήνα. Με τον αθλητισμό ασχολείται από το 2012 και εκτός από το άλμα επί κοντώ, έχει ασχοληθεί με τάε κβο ντο, το μπάσκετ και το ποδόσφαιρο.

Όνειρό του ήταν να συμμετάσχει στους Ολυμπιακούς Αγώνες (και το κατάφερε σε ηλικία μόλις 22 ετών!), ενώ η καλύτερη στιγμή έως τώρα στην αθλητική του πορεία ήταν το 2015 όταν το ίνδαλμά του, ο Μπούμπκα Σεργκέι, του πέρασε στο λαιμό το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Κ18 στην Κολομβία.

Του αρέσει η hip hop μουσική, δηλώνει gamer (όταν δεν προπονείται), ενώ του αρέσουν τα αεροδρόμια και λατρεύει τα burgers και τα… μάνγκο.

Παράλληλα δηλώνει ότι τρομάζει εύκολα, αλλά έχει χιούμορ!

Ο πρώτος που τον φώναξε «Manolo» ήταν ο προπονητής του. Του άρεσε και το το κράτησε!

Κατέρριψε τρεις φορές την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών

Στη διάρκεια της σύντομης, αλλά πλούσιας καριέρας του, έχει καταφέρει να καταρρίψει τρεις φορές την κορυφαία επίδοση όλων των εποχών παγκοσμίως στους Παίδες, με αποκορύφωμα το 5,55 μ., που πέτυχε στις 20 Μαΐου του 2016 στην Οστράβα.

Τον Φεβρουάριο του 2017 ξεπέρασε τα 5,70 μ. και έγινε ο δεύτερος Έλληνας όλων των εποχών στο αγώνισμα, ενώ τον Μάρτιο του ίδιου χρόνου έγινε ο νεαρότερος Ευρωπαίος αθλητής που συμμετείχε σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στο αγώνισμα του επί κοντώ και ο μικρότερος ποτέ ‘Ελληνας Άνδρας, που αγωνίστηκε στην διοργάνωση, στην ιστορία του θεσμού.

Παράλληλα με το άλμα στα 5,70 μ. εξασφάλισε τη συμμετοχή του στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών/Γυναικών του Λονδίνου. Στον ελεύθερο του χρόνο του αρέσει να παίζει κιθάρα.