ΗΠΑ – Αυστραλία 97-78

Οι ΗΠΑ νίκησαν την Αυστραλία με 97-78, χάρη σε ένα ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο και προκρίθηκαν στον τελικό στους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Οι ΗΠΑ καθάρισαν τους Αυστραλούς με 97-78 με ένα μαγικό δεύτερο ημίχρονο και έκλεισαν εισιτήριο για τον τελικό και το χρυσό μετάλλιο στους Ολυμπιακούς, αφού ο Κέβιν Ντουράντ ήταν απολαυστικός (23 πόντοι και 9 ριμπάουντ) για άλλη μια φορά.

Η ομάδα του Γκρεγκ Πόποβιτς παρότι δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει ακόμη και με 15 στη δεύτερη περίοδο, ισορρόπησε το ματς και πήγε στα αποδυτήρια στο -3 (45-42).

Στην 3η περίοδο όμως, με πρωταγωνιστή τον Ντουράντ και επί μέρους σκορ 32-10, οι Αμερικανοί τελείωσαν ουσιαστικά το παιχνίδι και πήραν το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό.

Για τους νικητές ο σπουδαίος KD (δεν χρειάστηκε να χρησιμοποιηθεί λεπτό στο τέταρτο δωδεκάλεπτο) είχε 23 πόντους με 9 ριμπάουντ, ο Χόλιντεϊ 11 και 8 ασίστ, ενώ ο Μπούκερ πρόσθεσε 20, με 7/10 σουτ, αφού ανέβηκε στο δεύτερο ημίχρονο.

Στον αντίποδα ο Mιλς είχε 15 με 8 ασίστ, 12 μέτρησε ο Έξουμ, ενώ ο Λαντέιλ πέτυχε 11 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Στον άλλο ημιτελικό η Σλοβενία παίζει με τη Γαλλία στις 14:00.

Δεκάλεπτα: 18-24, 42-45, 74-55, 97-78